Bohaterem klasyka literatury jest Pip, osierocony chłopiec, na którego drodze pewnego dnia staje poszukiwany przez policję przestępca. Pip pomaga więźniowi w dalszej ucieczce. Parę lat później chłopak dowiaduje się, że anonimowy darczyńca ofiarował mu ogromną sumę pieniędzy, dzięki którym Pip może rozpocząć studia w Londynie. Pip kształci się, nabiera ogłady, ale i odsuwa od rodziny, wstydząc się jej pochodzenia. Wkrótce bohater odkrywa, kto podarował mu majątek.

"Wielkie nadzieje" były ekranizowane wielokrotnie dla kina i telewizji, m.in. przez Davida Leana (1946) oraz, w nieco uwspółcześnionej wersji, przez Alfonso Cuaróna (1998). W obsadzie nowej adaptacji znaleźli się już Jeremy Irvine oraz Helena Bonham Carter. Ralph Fiennes stara się o rolę tajemniczego Magwitcha.

Produkcją filmu zajmą się Stephen Woolley i Elizabeth Karlsen. Zdjęcia zaplanowano na sierpień. Powstaną one w Londynie. Oznacza to, że Fiennes mógłby wystąpić w filmie, gdyż dokładnie w tym samym czasie będzie występował w stolicy Anglii w roli Prospero w "Burzy" w reżyserii Trevora Nunna na deskach Theatre Royal Haymarket.

Fiennes ostatnio wciela się w postać Lorda Voldemorta w filmach o Harrym Potterze.