Film Debry Granik, zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance, to opowieść o peryferiach współczesnej Ameryki. Małe miasteczka rozrzucone pośród lasów Missouri i ich ponurzy mieszkańcy, a w tej scenerii główna bohaterka - 17 letnia Ree, która podróżując poznaje żyjącą według własnego kodeksu społeczność. Najlepszy film wybrała publiczność, a jego twórca otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.

W ramach festiwalu odbył się również konkurs na najlepszy film dokumentalny o Ameryce. Tu również o przyznaniu nagrody decydowała publiczność. Nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów przyznano dokumentowi "Dwóch Escobarów". To opowieść o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu. Jej bohaterami są Andres Escobar - znanym piłkarz kolumbijski oraz Pablo Escobar - szef największego kartelu narkotykowego.


Filmem zamknięcia festiwalu był "Scott Pilgrim kontra świat" w reż. Edgara Wrighta. To adaptacja komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, której sześć tomów uznano za popkulturowy fenomen mijającej dekady.

W trakcie pięciu dni festiwalowych zostało pokazanych niemal 100 filmów, spośród których 46 miało swoje polskie premiery. Propozycje festiwalowe przyciągnęły niemal 23 tys. miłośników kina.

Filmy pokazywane na festiwalu były prezentowane w kilku sekcjach. W ramach "Highlights" można było obejrzeć głośne tytuły i premiery nowych filmów znanych reżyserów. "Spectrum" to przegląd panoramy współczesnego kina, a "American Docs" przedstawiało produkcje ukazujące oblicze Ameryki XXI w.


Filmy eksperymentalne oraz autorskie zgromadzono w sekcji "On the Edge", a w sekcji "Dekada Niezależnych" zostało zaprezentowanych 15 filmów niezależnych twórców amerykańskich, które znalazły się na polskich ekranach w ostatnich dziesięciu latach.

W ramach festiwalu odbyła się również pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa, który obok Orsona Wellesa uważany jest za jednego z najwybitniejszych niezależnych filmowców amerykańskich.

Organizatorem festiwalu jest kierowane przez Romana Gutka Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. American Film Festival odbył się pod honorowym patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.