AFTERSHOCK
Rok produkcji: 2010
Produkcja: Tangshan Radio, TV & Media Company, Huayi Brothers, Media Asia
Reżyseria: Feng Xiaogang
Scenariusz: Su Xiaowei
Obsada: Xu Fan, Zhang Jingchu, Li Chen
Streszczenie:
„Aftershock” to najbardziej dochodowy film w historii chińskiej kinematografii, który zarobił w przeciągu kilku dni od premiery blisko 100 mln dolarów. Tłem akcji filmu jest autentyczna historia gigantycznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w 1976 roku miasto Tangshan, położone 150 km na wschód od Pekinu.
Yuan dowiaduje się, że po trzęsieniu ziemi jej dzieci zakopane są pod rumowiskiem. Jest postawiona przed dramatycznym dylematem, czy powinna ratować swojego syna Fonda, czy córkę Fan Teng. Uratowanie jednego dziecka spowoduje bowiem osuniecie rumowiska na drugie dziecko.
Pod presją czasu matka decyduje ostatecznie, że uratuje chłopca - Fang Da. Nie wie jednak, że jej córka - Feng Deng - przypadkiem usłyszała, jakiego wyboru dokonała jej matka. Fang Deng cudem przeżywa katastrofę. Emocjonalny szok oraz bolesne wspomnienia sprawiają, że dziewczynka postanawia nie wyjawiać, skąd pochodzi i kim są jej rodzice. Wkrótce zostaje adoptowana przez chińską parę w średnim wieku, a jako dorosła kobieta wyjeżdża do Kanady, aby wyjść za mąż.
Kiedy w 2008 roku trzęsienie ziemi w Sichuan w Chinach powoduje kolejną falę tragedii, Fang Dang (Jingchu Zhang) przyłącza się do grupy ratunkowej i powraca do ojczyzny. Ta podróż będzie dla niej drogą po wybaczenie, walką z bólem i powrotem do własnej rodziny…

ReklamaOSTATNIA BITWA (ASSEMBLY)
Rok produkcji: 2007
Produkcja: Huayi Brothers
Reżyseria: Feng Xiaogang
Scenariusz: Liu Heng
Obsada: Zhang Hanyu
Streszczenie:
Jest rok 1948. Chiny pogrążone są w krwawej wojnie domowej. Kapitan Gu Zidi z Armii Wyzwolenia popada w niełaskę przełożonych po incydencie z jeńcami wojennymi. Wraz ze swoimi 47 żołnierzami zostaje skierowany do obrony kopalni węgla, do czasu, aż zabrzmi trąbka dająca sygnał do odwrotu wojsk. Na próżno wyczekuje jednak dźwięku trąbki…
„Ostatnia bitwa” to przejmujący, świetnie zrealizowany film wojenny. Jego reżyser, Feng Xiaogang jest twórcą jednego z największych filmowych chińskich hitów – „Aftershock”.
„Assembly” otrzymało liczne nagrody na festiwalach filmowych w Chinach, m.in. na Festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers za najlepszy film 2008 roku, najlepszą reżyserię, zdjęcia i muzykę.
STRAŻNICY I ZABÓJCY (BODYGUARDS AND ASSASSINS)
Rok produkcji: 2009
Produkcja: Teddy Chen
Reżyseria: Peter Chan
Scenariusz: Chun Tin-nan, James Yuen
Obsada: Wang Xueqi, Donnie Yen, Leon Lai, Tony Leung Ka Fai, Nicholas Tse, Jun Hu, Yuchun Li
Streszczenie:
„Strażnicy i zabójcy” to perfekcyjnie zrealizowany fresk historyczny, gdzie każdy kadr, każda scena zachwyca kompozycją, perfekcjonizmem, a całość obrazu – rozmachem inscenizacyjnym. Obrazy z filmu na długo zostają w pamięci, tworząc sugestywny obraz z niezwykłej historii Hongkongu.
W 1905 roku, Sun Wen, lider ruchu rewolucyjno-politycznego, przybywa do Hongkongu, brytyjskiej kolonii, by przedyskutować z członkami towarzystwa Tongmenghui plany rewolty mającej za zadanie obalenie skorumpowanej i rozdrobnionej dynastii Qinq. Cesarzowa Cixi zleca grupie zabójców zabicie przywódcy. Rewolucjonista Chen Shaobai przyjeżdża do Hongkongu kilka dni przed przyjazdem Suna, by spotkać Li Yutanga, biznesmena, który zapewnia ruchowi oporu wsparcie finansowe. Zbliża się dzień przyjazdu Sun Wena, pojawiają się kłopoty…. Znajomy Chena Shaobaia zostaje zamordowany, a sam Chen – uprowadzony przez zabójców.
Obraz otrzymał rekordową w historii Hong Kong Film Awards liczbę nominacji, a także osiem wygranych w najważniejszych kategoriach, m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, za drugoplanową rolę męską, oraz szereg nagród zawodowych, m.in. za zdjęcia, muzykę i scenografię.


TYSIĄCE MIL SAMOTNOŚCI (RIDING ALONE FOR THOUSANDS OF MILES)
Rok produkcji: 2005
Produkcja: New Pictures Company
Reżyseria: Zhang Yimou
Scenariusz: Zhang Yimou, Zou Jingzhi
Obsada: Ken Takakura, Shinobu Terajima, Kiichi Nakai, Ken Nakamoto, Jiamin Li
Streszczenie:
Gou-ichi Takata (Ken Takakura) od czasu śmierci żony nie może porozumieć się ze swoim synem, Ken-ichi. Gdy się dowiaduje, że u syna zdiagnozowano raka, rusza natychmiast, by po latach rozłąki być blisko niego. Żona Kena-ichi, Rie (Terajima Shinobu), przekazuje teściowi taśmę wideo, aby ojciec mógł na nowo poznać swojego syna, jego pasje i marzenia. Za sprawą zawartego na taśmie wspomnienia, Takata wyrusza w podróż, swoistą odyseję, która ma udowodnić jego ojcowską miłość i spełnić marzenie jego dziecka. Chce dotrzeć do prowincji Yunnan, aby sfilmować tam chińską operę ludową „Tysiące mil samotności”, wierząc głęboko, że pomoże to w nawiązaniu kontaktu z chorym synem. Na swej drodze spotyka szereg barwnych postaci, odkrywa ludzkie uczucia... i znaczenie rodziny, którą myślał, że już dawno utracił.
Refleksyjny, filozoficzny, świetnie zagrany i z pietyzmem zrealizowany dramat Zhanga Yimou otrzymał m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Diego w 2006 roku za najlepszy azjatycki film, nagrodę dla najlepszego aktora oraz Hong Kong Film Award za najlepszy film azjatycki.
Zhang Yimou to jeden z najbardziej znanych współczesnych chińskich reżyserów, twórca tak wybitnych filmów, jak „Hero”, „Dom latających sztyletów”, „Cesarzowa”, „Zawieście czerwone latarnie”. Jest absolwentem pekińskiej Szkoły Filmowej, czołowym przedstawicielem tzw. V Generacji chińskich twórców filmowych. Jest laureatem festiwali w Berlinie, Wenecji i Cannes, trzykrotnie nominowanym do Oscara za film nieanglojęzyczny.
ReklamaA JEŚLI TO TY (IF YOU ARE THE ONE )
Rok produkcji: 2008
Produkcja: Huayi Brother, Media Asia
Reżyseria: Feng Xiaogang
Scenariusz: Feng Xiaogang
Obsada: Ge You, Shu Qi, Che Xiao, Fan Wei, Feng Yuanzheng
Streszczenie:
Qin Fen (Ge You) jest wynalazcą, któremu udało się sprzedać patent i dzięki temu zarobić duże pieniądze. Nieco ekscentryczny Qin pewnego dnia decyduje się zakończyć życie kawalera. Umieszcza w internecie ogłoszenie matrymonialne oszczędnej treści: „A jeśli to ty…”. W odpowiedzi na anons kontaktują się z nim: homoseksualista, sprzedawczyni nagrobków, kobieta cierpiąca na amnezję, naiwna samotna matka … A także piękna Smiley (Qi Shu), zaangażowana w związek bez perspektyw z żonatym mężczyzną. Czy wśród tych ludzi Qin znajdzie swoją prawdziwą miłość?
„A jeśli to ty” to refleksyjna współczesna opowieść obyczajowa, nie pozbawiona inteligentnego humoru, osadzona w malowniczych pejzażach dzisiejszych Chin. Film w 2009 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Złotego Feniksa, Nagrodę Krytyki Filmowej w Szanghaju, a także liczne nominacje i nagrody aktorskie (m.in. Nagrodę Huabiao w 2009 roku dla najlepszej aktorki).DROGA DO SZKOŁY (WALKING TO SCHOOL )
Rok Produkcji: 2009
Produkcja: New Classic Advertising Production Company
Reżyseria: Peng Jiahuang, Peng Chen
Scenariusz: Peng Chen
Obsada: Ding Jiali, Ana Mulin, Cao Xiwen
Streszczenie:
Trudno w to uwierzyć, ale w chińskich górach są takie miejsca, gdzie dzieci do szkoły przeprawiają się za pomocą… mostu linowego, jak zawodowi kaskaderzy lub alpiniści, pokonując ogromne przepaści na hakach i linach. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy z utęsknieniem czekają na budowę mostu, który połączy ich ze światem i ułatwi dzieciom dostęp do edukacji.
Wawa, 7-letni chłopiec, zazdrości swojej starszej siostrze, która może już samodzielnie przeprawiać się przez rzekę. Matka tłumaczy Wawie, że będzie mógł przekraczać przepaść pod nadzorem ojca, kiedy ten wróci z pracy. Problem w tym, że pokusa jest zbyt silna, a ojciec wciąż nie wraca … Wawa wciąż potajemnie ćwiczy trudną przeprawę. Pewnego dnia zostaje „odkryty” przez szkolną nauczycielkę, która postanawia przekonać chłopca do zaprzestania tych ryzykownych treningów.
„Droga do szkoły” to bardzo wzruszający film, zapadający w pamięć za sprawą gry dziecięcych aktorów, niezwykłych pejzaży, egzotycznej dla Europejczyka kultury i cywilizacji mieszkańców gór. Film otrzymał dwie najbardziej prestiżowe chińskie nagrody w kategorii „najlepszy film dziecięcy” – Golden Rooster and Hundred Flowers oraz nagrodę Huabiao w 2009 roku.


GO LALA GO
Rok produkcji: 2010
Produkcja: China Film Group Corporation
Reżyseria: Xu Jinglei
Scenariusz: Li Ke
Obsada: Xu Jinglei, Stanley Huang, Li Ai
Streszczenie:
„Geniusz bierze się w 10 % z inspiracji i 90 % z wysiłku”. To motto ilustruje przypadek Lali, która rozpoczyna karierę w jednej z 500. największych korporacji świata jako skromna recepcjonistka. Ujmujące zachowanie dziewczyny, jej pracowitość i wytrzymałość pomagają jej zwalczyć poczucie presji i frustrację… Na swojej drodze kariery spotyka w końcu miłość. „Go Lala go” to współczesna komedia romantyczna, która ukazuje ścieżkę kariery tytułowej bohaterki, od skromnego pracownika biurowego do managera zarządzającego kapitałem ludzkim.
„Go Lala go” to film zaskakujący widzów, oczekujących w chińskim kinie elementów tradycji i egzotyki. Bohaterowie filmu to ludzie na wskroś współcześni, swobodnie poruszający się w wielkomiejskim świecie wielkich pieniędzy. Dynamiczny montaż oraz bardzo współczesna narracja filmu budzi skojarzenia z wielkimi amerykańskimi hitami spod znaku „Seksu w wielkim mieście”… Piękne bohaterki z gracją noszą ubrania od światowych projektantów i swobodnie poruszają się w eleganckich wnętrzach. Za przygotowanie kostiumów do filmu „Go Lala go” odpowiedzialna jest bowiem nominowana do Oscara Patricia Field, słynna amerykańska kostiumolog, stylistka i projektantka mody, której rękę znamy właśnie z takich produkcji jak „Seks w wielkim mieście”, „Brzydula Betty”, „Wyznania zakupoholiczki” czy „Diabeł ubiera się u Prady”.