Jak poinformowali w poniedziałek organizatorzy, o nagrody tegorocznego festiwalu będzie ubiegać się prawie 50 filmów z 15 krajów, a gościem specjalnym będzie wybitny producent filmowy żydowskiego pochodzenia Artur Brauner.

W ciągu ponad półwiecza pracy zawodowej urodzony w Łodzi, lecz od zakończenia wojny mieszkający w Niemczech, Brauner zrealizował z górą dwieście pięćdziesiąt filmów, głównie poświęconych problemowi Holokaustu. Brauner jest także pierwszym zachodnim producentem, który wszedł na polski rynek filmowy. Już w 1958 roku z reżyserem Aleksandrem Fordem zrealizował "Ósmy dzień tygodnia". Współpracował także z Andrzejem Wajdą ("Miłość w Niemczech"), Jerzym Hoffmanem ("Wedle wyroków twoich"), Agnieszką Holland ("Gorzkie żniwa" i "Europa, Europa").

Podczas festiwalu odbędzie się retrospektywa filmów Braunera. Ponadto w warszawskim kinie Muranów pokazane zostaną filmy m.in. z Izraela, USA, Francji i Włoch. Jury uhonoruje najlepszy film festiwalu nagrodą główną - warszawskim Feniksem. Wśród jurorów zasiądzie m.in. pisarka Hanna Krall.

W ubiegłym roku główną nagrodę "Żydowskich Motywów" zdobył dokument Ireneusza Dobrowolskiego "Portrecista" - opowieść o Wilhelmie Brasse, który na zlecenie SS prowadził fotograficzną dokumentację w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Reklama