Animacja Disneya była dobrze skonstruowaną opowiastką, z której dzieci mogły wysnuć przesłanie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a o marzenia trzeba zaciekle walczyć do samego końca. Na ekrany wchodzi właśnie kontynuacja przygód Dusty'ego, samolotu, który trudnił się kiedyś rozpylaniem środków wspomagających uprawę pól, lecz zamarzył o ściganiu się i lotach dookoła świata.

Reklama

W części drugiej Dusty jest już sławą i celebrytą. Wygrał wiele prestiżowych zawodów, a w wywiadach telewizyjnych niezmiennie dziękuje swojej niezawodnej ekipie. Ale życie nie zawsze układa się po myśli zwycięzców. Dusty uległ awarii, której nie da się naprawić, to zaś oznacza, że musi pożegnać się z forsownymi treningami. Kiedy jednak zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne. Sympatyczna maszyna latająca postanawia wyszkolić się na strażaka i znów stawia czoła własnym słabościom.

Studio Disneya jest gwarantem przyzwoitej rozrywki dla najmłodszych. Dzieciaki będą się dobrze bawić, a i dorośli nie zasną na kinowych fotelach. Efekty wizualne nie porażają, ale trzymają poziom. No i jest kilka zabawnych dialogów.

SAMOLOTY 2 | USA 2014 | reżyseria: Roberts Gannaway | dystrybucja: Disney | czas: 83 min