Realizacja "Szybkiego cashu" wydaje się oparta na niezwykle misternym planie. Reżyserowi Danielowi Espinosie udało się zgrabnie połączyć atrakcyjność kina gangsterskiego z wyrazistością uprawianej w filmie krytyki społecznej. Ekranizacja poczytnej powieści Jensa Lapidusa nie bez powodu doczekała się w Szwecji już dwóch sequeli, a swojemu twórcy zapewniła przepustkę do Hollywood.

Reklama

Wystarczy tylko kilka minut projekcji, by zorientować się, dlaczego film Espinosy komplementował swego czasu sam Martin Scorsese. Espinosę łączy z amerykańskim mistrzem zainteresowanie problematyką moralną i skonfrontowanie przedstawicieli gangsterskiego półświatka z ciężarem takich pojęć, jak lojalność, szczerość czy zaufanie. Tak jak chociażby "Ulice nędzy", "Szybki cash" odznacza się także skłonnością do drapieżnego realizmu. W "Szybkim cashu" szczególną uwagę zwraca wyczucie, z jakim reżyser przedstawia jednocześnie barwną i niepokojącą panoramę multikulturowego społeczeństwa.

Siłą filmu Espinozy pozostaje również niezgoda na zastaną rzeczywistość. Reżyser nie waha się umieścić w fabule czytelnych aluzji do szalejącego w świecie kryzysu finansowego. Przy okazji z nieskrywaną niechęcią portretuje tradycyjnie lewicowe szwedzkie społeczeństwo, które niespodziewanie znalazło się w samym środku konsumpcyjnego transu. Typowym dzieckiem swoich czasów wydaje się pod tym względem osoba głównego bohatera. Zdolny student decyduje się na współpracę z gangsterami, by dzięki zarobionym pieniądzom pozbyć się kompleksów wynikających ze swego statusu społecznego. Dzięki przyjętej przez siebie strategii bohater coraz lepiej poczyna sobie wśród wyższych sfer, a jedną z jej przedstawicielek obdarza nawet gwałtownym uczuciem. Z biegiem czasu wszystkie inne emocje schodzą jednak na drugi plan i pozostają podporządkowane żądzy ciągłego bogacenia się.

Daniel Espinosa bardzo szybko demaskuje iluzję sukcesu głównego bohatera i przekonuje, że w przestępczym światku "Szybkiego cashu" chłopak pozostaje zbędnym intruzem. Zgodnie z nieubłaganą logiką ekranowej rzeczywistości jego bezrefleksyjny pęd może zakończyć się wyłącznie bolesną zadyszką.

SZYBKI CASH | Szwecja 2010 | reżyseria: Daniel Espinosa | dystrybucja: Vivarto | czas: 124 min