Animacja "Chico i Rita" to prosta, szczera opowieść o miłości młodego pianisty i obdarzonej niespotykanym głosem wokalistki, przesycona iście latynoską zmysłowością. Romans dwojga bohaterów przetykany jest gorzkimi rozstaniami i słodkimi powrotami, zgodnie ze sprawdzoną formułą melodramatu. Akcja przeskakuje z Hawany do Paryża i wreszcie do Nowego Jorku, ilustrując nie tylko dzieje dramatycznej miłości obojga bohaterów, ale także losy kubańskich emigrantów.

"Chico i Rita" to kolejny wspólny projekt Fernando Trueby i Javiera Mariscala. Obaj twórcy spotkali się już przy okazji realizacji dokumentu "Ulica 54". Do ich nowego projektu dołączył również Bebo Valdés, legendarny muzyk kubański, którego bezbłędnie wygrywane melodie słyszymy też w "Chico i Ricie". Zresztą samą historię miłosną, stanowiącą oś filmu, oparto na jego biografii, dzięki czemu film stał się swoistym hołdem złożonym wiekowemu już artyście. Wokalnie wspomaga go dysponująca hipnotyzującym głosem Limara Meneses.

"Chico i Rita" to wreszcie przedsięwzięcie wielopłaszczyznowe  – wydano komiksową adaptację tej historii, w sklepach można znaleźć soundtrack. Piosenki, piękne i zmysłowe, nie potrzebują rysunkowej oprawy, a wydrukowana na papierze opowieść graficzna jest tak samo atrakcyjna dla oka jak ruchome obrazy. I nie szkodzi, że film jest wtórny – w końcu lubimy właśnie te kawałki, które już dobrze znamy.

Mimo rzadko spotykanego uroku, na poziomie scenariusza "Chico i Rita" nie ma do zaoferowania więcej niż przeciętna love story – być może zamierzenie, gdyż wszystko jest tutaj w stylu retro, nawet gruba, wręcz toporna kreska, dzięki której kadry przypominają stare plakaty reklamowe. Spowita kłębami cygarowego dymu, kołysząca się w jazzowym rytmie, pachnąca rumem powojenna Hawana ożywa bowiem nie za sprawą fabuły, ale rysunku i muzyki.

Kubańskiego czaru nie jest w stanie przysłonić scenariuszowa słabość, choć przecież łatwo można było sprowadzić "Chico i Ritę" do poziomu formalnej ciekawostki.

CHICO I RITA | Hiszpania, Wielka Brytania 2010 | reżyseria: Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba | dystrybucja: Gutek Film | czas: 94 min