Córka lekarki, specjalistki od sztucznego zapłodnienia, ginie w wypadku. Jedna z jej pacjentek od trzech lat stara się o dziecko, by w końcu wybrać adopcję. W tym samym czasie jej szwagierka aktorka decyduje się na przerwanie ciąży, a imigrantka z Ukrainy chce urodzić trzecie dziecko i zostawić je w szpitalu z powodu trudnej sytuacji finansowej.

Reklama

Cztery kobiety i ich partnerzy spleceni węzłem rodzicielskich dylematów. Cztery zazębiające się opowieści pokazują problemy związane z byciem rodzicem. Film uznanej czeskiej reżyserki Alice Nellis to przykład solidnej filmowej roboty. Świetnie prowadzeni aktorzy zaskakują naturalnością, tło czterech przeplatających się historii zostało przekonująco zarysowane, ale jakoś ten mały realizm nie budzi większych emocji i wnosi niewiele nowych refleksji do problematyki macierzyństwa i ojcostwa.

Kobiety – nieco egoistyczne w swoich rodzicielskich wyborach – zdolne są do kłamstw, zdrady, poniżenia. Mężczyźni – nieco bezradni i oportunistyczni w sytuacjach, w których trzeba podejmować trudne decyzje – usiłują się przebić ze swoim punktem widzenia poprzez arbitralne sądy partnerek.

Być może w mozaikowej strukturze narracji trudno było reżyserce zachować taką samą dramaturgię wszystkich wątków. Na pierwszym planie są powieści o popadającej w depresję lekarce (świetna, wyciszona kreacja Bydzovskej) po śmiertelnym wypadku córki i o małżeństwie próbującym za wszelką cenę począć dziecko. "Niczego nie mamy raz na zawsze" – mówi jedna z bohaterek i ten stan permanentnej niepewności frustrujący filmowe postacie udziela się widzom. Bezskutecznie oczekujemy odpowiedzi na wątpliwości zasiane przez twórców filmu.

MAMAS & PAPAS | Czechy 2010 | reżyseria: Alice Nellis | dystrybucja: Vivarto | czas: 110 min.