Dwie kobiety spotykają się, odwiedzając bliskich w szpitalu, i rozpoznają w sobie przyjaciółki sprzed lat. Maite jest wyzwolona i niezależna, Axun wiedzie ciche życie na prowincji, zajmując się domem i mężem. Różnią się, jednak kilka dni razem w szpitalu wystarczy, by powróciło szalone tętno młodzieńczej fascynacji.

Reklama

Wszystko dzieje się w okolicach San Sebastian, na wybrzeżu, w Kraju Basków. Reżyserzy filmu, Jon Garano i José María Goenaga, pochodzą właśnie stamtąd. W niezależność, odwagę "80 dni" wpisuje się też wierność językowi baskijskiemu, tamtejszej kulturze, bronienie jej niezależności.

Dzięki świetnie skonstruowanemu scenariuszowi delikatny dramat przerywany jest śmiechem. Zazdrosny mąż bije przypadkowego mężczyznę, posądzając go niesłusznie o romans z żoną. Ona za to niepotrzebnie piętrzy kłamstwa z miną dziecka. Bohaterki śmieją się z samych siebie, a my razem z nimi.

Axun i Maite śnią wspomnienia z młodości, podejmują próbę zrealizowania niespełnionego marzenia o bliskości ponad 50 lat po pierwszym świeżym zauroczeniu. Jednak szybko orientują się, że za szczęście można zapłacić wykluczeniem albo skrzywdzeniem drugiego człowieka. Poza oczywistym podziałem na młodość i nieuniknioną starość pojawia się jeszcze problem niezwiązanej z wiekiem dojrzałości. Oraz pytanie, ile warto zaryzykować dla przeżycia czegoś niezwykłego.

Ta historia przypomina też wyraźnie, jak bardzo ludzie starzy są wyłączeni z kultury, niemalże niewidzialni. A jednocześnie nie ma w tym filmie niczego, co stereotypowo bywa przyklejane do starości – nie ma wśród bohaterów zgryźliwych tetryków, dewotek, statecznych świętych, siwowłosych mędrców. Za to starość ma tu prawo do impulsywnych zachowań i szalonych pomysłów. Zamiast nieomylności wyborami rządzi niesłabnąca gotowość do popełniania błędów.

Uczucia dwóch 75-letnich kobiet, intensywne, obezwładniające, przypominają, że choć ciało zmienia się z czasem, nie zmienia się potrzeba namiętności, pasji, bliskości.

80 DNI | Hiszpania 2010 | reżyseria: Jon Garano, José María Goenaga | dystrybucja: Imago Film | czas: 105 min