Autorka "Trzech kumpli" oraz nakręconych wspólnie z Janem Pospieszalskim i wywołujących liczne kontrowersje obrazów dokumentujących wydarzenia po katastrofie smoleńskiej "Solidarni 2010" i "Krzyż" proponuje opowieść nieco przypominającą słynne "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej. Głównym tematem filmu jest bowiem zmaganie się ze śmiercią bliskich.

Reklama

Akcja dramatu rozgrywa się w rodzinnym mieście reżyserki Wrocławiu. Dziennikarka Joanna (Agnieszka Grochowska) dowiaduje się, że jej mama (Grażyna Barszczewska) jest chora na raka i zostało jej kilka dni życia. W tym samym czasie zakonnik Łukasz (Wojciech Zieliński), który właśnie przeżywa kryzys wiary, spotyka w szpitalu swojego dawnego trenera koszykówki Jowisza (Daniel Olbrychski). Na szpitalnych korytarzach splatają się losy tej dwójki – spragnionych uczuć i wewnętrznie poplątanych postaci.

Stankiewicz ma już doświadczenia w filmie fabularnym – w 2003 roku wraz z Anną Jadowską nakręciła dobrze przyjęty przez krytykę obraz "Dotknij mnie". Także opowiadający o zabójstwie Stanisława Pyjasa telewizyjny dokument "Trzech kumpli", współreżyserowany przez Annę Ferens, zawierał fabularyzowane wstawki.

"Nie opuszczaj mnie" wywołał dyskusję podczas zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, po tym jak jedna z firm wycofała się z dystrybucji filmu. Decyzje tę przypisywano kontrowersjom, jakie wzbudził dokument "Solidarni 2010", oskarżany o stronnicze i tendencyjne przedstawianie wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu po smoleńskiej katastrofie.

NIE OPUSZCZAJ MNIE | Polska, Niemcy 2009 | reżyseria: Ewa Stankiewicz | dystrybucja: Lancelot Media Distribution | czas: 115 min