Charles Scicluna był przez lata promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Współpracował blisko z późniejszym papieżem Benedyktem XVI. Od 27 lutego 2015 papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą maltańskim. – Każdy biskup i kardynał musi zobaczyć ten film – mówi Charles Scicluna. – Film pokazuje jak instynkt – niestety obecny w kościele – by chronić reputację okazał się błędny. Duchowni muszą zrozumieć, że ocalić Kościół może tylko oczyszczenie, a nie zmowa milczenia.

Reklama

Zdaniem biskupa w filmie znakomicie pokazane są mechanizmy stojące za zmową milczenia. – Wina nie spoczywa tylko na tym, który wyrządza krzywdę, ale także na tych, którzy o tym wiedzą i milczą.

Postrzegany jako jeden z silniejszych tytułów w oscarowym wyścigu dramat "Spotlight" przedstawia śledztwo nagrodzonych Pulitzerem dziennikarzy "Boston Globe", którzy dotarli do szokujących informacji na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim. Historia zbulwersowała świat w 2002 roku. W obsadzie znalazła się plejada gwiazd, w tym: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Brian d'Arcy James, John Slattery, Liev Schreiber, Stanley Tucci i Billy Crudup.