06:06 Najwięcej statuetek - cztery - zdobyło "Życie Pi", w tym bardzo ważną, bo za reżyserię. Po trzy powędrowały do: "Operacji Argo", "Nędzników", po dwie: "Skyfall", "Lincoln", "Django".

Reklama

05:56 "Operacja Argo" najlepszym filmem!!!

05:49 Daniel Day Lewis, czyli "Lincoln", najlepszym aktorem.

05:43 Jennifer Lawrence najlepszą aktorką. Oscar za "Poradnik pozytywnego myślenia"

05:34 Ang Lee!!! Oscar za reżyserię "Życia Pi"!

Reklama

05:30 Dla tych, którzy nie widzieli: Adele i "Skyfall"

http://www.youtube.com/watch?v=wGkHvSa1VCw

05:27 "Django" z Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Quentin Tarantino!

05:24 Zaczyna się oscarowe rozdawnictwo w najbardziej prestiżowych kategoriach. Statuetka dla "Operacji Argo" za najlepszy scenariusz adaptowany.

Reklama

05:18 To pierwsza oryginalna piosenka dla Bonda, która została wyróżniona Oscarem. Poza Adele nagroda należy się współtwórcy utworu Paulowi Epworthowi.

05:16 Nie mogło być inaczej. Oscar za najlepszą piosenkę dla Adele.

05:11 "Życie Pi" z Oscarem za najlepszą muzykę.

05:04 A tymczasem amerykańskie media produkują już zestawienia najlepszych i najgorszych sukien, po które sięgnęły panie przybywające na ceremonię rozdania Oscarów. Wśród tych, nad którymi słychać słowa zachwytu, powtarzają się: Jennifer Lawrence, Jessica Chastain, Naomi Watts, Jennifer Aniston, Charlize Theron.

04:50 Para wampirów wręczyła nagrodę za scenografię - dla filmu "Lincoln". Tym samym przyznane zostały statuetki w kategoriach "technicznych".

04:43 Z Twittera: Adele jest jak Chuck Norris muzyki.

04:36 Zobaczcie hołd dla hollywoodzkich musicali, który na swej stronie zamieścił bloger Perez Hilton >>>

04:33 Najlepszy montaż - "Operacja Argo". To pierwsza nagroda dla tego filmu.

04:26 A już za chwilę... Adele.

04:23 Anne Hathaway najlepszą aktorką drugoplanową. Nagroda dla "Nędzników".

Media

04:17 Takie sytuacje się nie zdarzają! W kategorii najlepszy montaż dźwięku zwycięzców jest dwóch: "Skyfall" i "Wróg numer jeden".

04:14 Oscar dla "Nędzników" za efekty dźwiękowe.

04:12 Ted is in th house. "Dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby on prowadził tę całą galę" - pytają na Twitterze.

04:00 Czy producenci gali czytają wpisy na Twitterze? Liczba skarżących się na nudę, rozwlekłość i szeroko rozumianą staroświeckość jest znaczna.

03:53 Film "Miłość" nie mógł przegrać w swojej kluczowej kategorii. Ale Michael Haneke może odebrać jeszcze dwie statuetki - za reżyserię i najlepszy film. Nic dziwnego recenzje jego dzieła są doskonałe. CZYTAJ WIĘCEJ >>> Rzadko zdarza się, by amerykańska akademia nominowała w kluczowych kategoriach filmy nieanglojęzyczne. Tak było m.in. w przypadku Krzysztofa Kieślowskiego i jego filmu "Czerwony". W nim również grał Jean-Louis Trintignant.

03:51 Michael Haneke z nagrodą dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. "Miłość" z Oscarem.

03:49 Teraz na scenie przerwa we wręczaniu na rzecz śpiewania. Hołd dla musicali.

03:46 "Searching for Sugar Man" - najlepszy film dokumentalny. Historia niezwykłej kariery Rodrigueza była faworytem w tym wyścigu.

03:43 "Inocente" - najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy.

03:36 "Curfew" - najlepszy film krótkometrażowy.

03:29 Wielki hołd dla 50-letniego cyklu filmów o Jamesie Bondzie. Swoją drogą niezłym uhonorowaniem byłaby statuetka dla Adele za piosenkę do "Skyfall".

03:20 Najlepsza charakteryzacja - "Nędznicy".

Universal Music Polska

03:18 I statuetka za najlepsze kostiumy - wygrywa "Anna Karenina".

03:13 Co ciekawe, ludzie, którzy odebrali Oscara za efekty specjalne w filmie "Życie Pi", pracowali w firmie, która tuż po zakończeniu produkcji... zbankrutowała.

03:12 "Życie Pi" na razie na czele klasyfikacji. Nagrodzono je również za efekty specjalne.

03:09 Janusz Kamiński będzie musiał się zadowolić nominacją. Oscar za najlepsze zdjęcia wędruje do Claudio Miranda, operatora filmu "Życie Pi".

03:05 Kto chce szybko narobić zaległości, a jeszcze nie widział filmu "Paperman", polecamy >>>

03:02 I tak oto przepadł pierwszy zdecydowany faworyt. Oscara dl najlepszej animacji pełnometrażowej zgarnia "Merida Waleczna", choć typowany był "Ralph Demolka".

02:59 "Paperman" zdobywa nagrodę dla najlepszego krótkiego filmu animowanego.

02:56 Christoph Waltz dziękował m.in. swemu bohaterowi dr. Kingowi Schulzowi, a także reżyserowi Quentinowi Tarantino oraz reszcie obsady. Czyżby "Django" zaczynało triumfalny marsz po Oscary?

02:51 I jest pierwszy Oscar! Za drugoplanową rolę męską wyróżniony został Christoph Waltz, doktor Schultz z filmu "Django".

Media / ANDREW COOPER

02:50 No cóż, jak na razie z żartów Setha MacFrlane'a śmieje się tylko on sam. "Telegraph": Przydałoby się wręczyć jakiegoś Oscara...

02:41 Bradley Cooper przyszedł na ceremonię z mamą, a mama zabrała ze sobą... trampki.

Twitter

02:32 No to zaczynamy. Ciekawe, jak poradzi sobie Seth MacFarlane...

02:30 Oscary? Bez przesady. Nie ma co szaleć z wydatkami. Zwłaszcza, że na tle sukien od największych projektantów wcale nie widać różnicy. Nominowana Helen Hunt w kreacji... H&M.

AP / John Shearer

02:23 Jennifer Aniston w czerwonej sukni i Justin Theroux. Piękna para.

AP / Carlo Allegri

02:12 Adele w czarnej sukni. Autorka hitu "Skyfall" może być pewna statuetki - tak przynajmniej sądzą krytycy i bukmacherzy. Czuję się jak Beyonce - powiedziała.

AP / John Shearer

01:45 Najmłodsza nominowana w historii 9-letnia Quvenzhane Wallis. Na czerwonym dywanie pojawiła się w wieczorowej sukni i z... pluszową torebką.

AP / John Shearer

01:22 Podobno pierwszą rzeczą, jak wydusiła z siebie Jennifer Lawrence, gdy pojawiła się na czerwonym dywanie, było zdanie: Umieram z głodu!

00:46 Liczba ćwierknięć pojawiających się na Twitterze z tagiem #Oscars idzie w setkach na minutę. A tymczasem na czerwonym dywanie pojawiła się Jennifer Lawrence, nominowana za rolę w "Poradniku pozytywnego myślenia". Jej suknia zrobiła wrażenie...

00:41 Na czerwonym dywanie maszerowała już Reese Witherspoon w niebieskiej sukni Louis Vuitton oraz Amy Adams.

00:15 No to zaczynamy! Na czerwonym dywanie w Los Angeles robi się coraz tłoczniej. Jako jedna z pierwszych wielkich gwiazd pojawiła się Jessica Chastain. Aktorka nominowana do Oscara za rolę w filmie "Wróg numer jeden" wystąpiła w cielistej, wąskiej sukni bez ramion.

Dlaczego tak emocjonujemy się Oscarami? Amerykańskie kino jest prostsze i bardziej zrozumiałe dla widzów - twierdzi doktor Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem kulturoznawcy to jeden z powodów, dla których interesujemy się ceremonią rozdania Oscarów.

Kulturoznawca Jacek Wasilewski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że skala przemysłu filmowego w Stanach Zjednoczonych jest tak wielka, że budzi zainteresowanie widzów na całym świecie. Zdaniem doktora Wasilewskiego, Hollywood wytwarza najwięcej popkulturowych mitów na świecie, dlatego przez wielu ludzi uważane jest za światowe centrum kinematografii.

Kulturoznawca zastrzega, że popularność tego kina nie zawsze przekłada się na artystyczną jakość.

Dominacja amerykańskiego przemysłu filmowego w popkulturze jest także wynikiem prostego przekazu, który niesie ze sobą wiele filmów za oceanem. Doktor Jacek Wasilewski uważa, że amerykańskie kino jest bardziej przystępne dla oglądających niż filmy pochodzące z Europy czy Azji.

Organizatorzy Oscarów chcą przyciągnąć przed telewizyjne ekrany młodszą publiczność. Dlatego gala będzie miała nowego prowadzącego. W tej roli debiutuje Seth MacFarlane, który jest autorem popularnych wśród młodzieży kreskówek takich jak "Głowa rodziny", "Amerykański tata" czy "Krowa i Kurczak".

Twitter