"W ciemności" walczy o statuetkę w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Jego konkurentami są: irańskie "Rozstanie" w reżyserii Asghara Farhadiego, izraelski "Footnote" (reż. Joseph Cedar), belgijski "Bullhead" (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski "Monsieur Lazhar" (reż. Philippe Falardeau).

Reklama

W ceremonii rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej w Teatrze Kodak w Los Angeles udział wezmą, razem z Agnieszką Holland, Robertem Więckiewiczem i Juliuszem Machulskim, m.in. scenarzysta David F. Shamoon i Krystyna Chiger, autorka książki "Dziewczynka w zielonym sweterku".

Do Los Angeles wybierają się również: reżyserka drugiej ekipy podczas prac nad filmem "W ciemności" Kasia Adamik oraz druga reżyserka filmu Olga Chajdas. – Na imprezach towarzyszących będą także kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz, montażysta Michał Czarnecki i aktor Michał Żurawski – dodaje Agnieszka Holland.

"W ciemności" to trzeci film Holland, który walczy w USA o statuetkę Akademii Filmowej. W poprzednich latach do Oscarów nominowane były jej filmy "Gorzkie żniwa" (w 1986 r., nominacja w kategorii obraz nieanglojęzyczny, film ten był produkcją RFN) oraz "Europa, Europa" (w 1992 r. nominacja dla Holland w kategorii scenariusz adaptowany).

84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Rozpocznie się w Los Angeles w niedzielę ok. godz. 16 czasu miejscowego (czyli w poniedziałek ok. godz. 1 w nocy czasu polskiego).