Dziś Stowarzyszenie Filmowców Polskich zgłosiło podejrzenie przestępstwa związanego z nieprzyjęciem dyrektywy UE dotyczącej opłat licencyjnych z internetu. Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, nie wprowadziła jeszcze dyrektywy dotyczącej praw autorskich, mimo że termin na jej implementację upłynął 7 czerwca 2021 roku - informuje SFP.

Reklama

75 mln zł za tantiemy

Stowarzyszenie prosi Prokuraturę o zebranie dowodów i ocenę, czy odstąpienie od wprowadzenia zmian wymaganych przez prawo UE nie stanowi przestępstwa urzędniczego. Gdyby dyrektywa została wdrożona w przewidzianym terminie, tantiemy należne twórcom filmowym wyniosłyby już ponad 75 mln zł, a kwota ta stale rośnie - informuje SFP.

Reklama

Kara dla Polski?

Polsce grozi kara za niewdrożenie dyrektywy, która na dzień dzisiejszy wynosi już ponad 13 mln EUR (57 mln zł) i z każdym dniem opóźnienia kwota ta rośnie.

Spotkanie Morawieckiego z szefem Netflixa

Stowarzyszenie zwraca się do Prokuratury o zbadanie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ówczesnym szefem platformy Netflix,, Reedem Hastingsem, i jego związku z tym, że natychmiast po spotkaniu zrezygnowano z wprowadzenia przepisów tak ważnych dla twórców.