"Ekspatki". O czym jest serial?

"Ekspatki" z Nicole Kidman w roli głównej koncentrują się na życiu trzech amerykańskich kobiet. Akcja serialu rozgrywa się w 2014 roku, kiedy w Hongkongu trwały masowe prodemokratyczne demonstracje, które przeszły do historii jako "rewolucja parasolek".

Już w zwiastunie - jak również w pierwszym odcinku - pojawia się tłum z parasolami skandujący po kantońsku: "Domagamy się prawdziwych wyborów powszechnych".

Reklama

"Ekspatki" zakazane w Hongkongu

Podczas gdy na stronie Amazon Prime Video serial widnieje jako dostępny na całym świecie, subskrybenci z Hongkongu widzą komunikat: "Obecnie niedostępny w Twojej lokalizacji".

Zdaniem obserwatorów taka blokada może świadczyć o postępującej cenzurze w Hongkongu, gdzie swobody obywatelskie szybko się kurczą od czasu narzucenia w 2020 roku przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

W październiku 2021 roku na podstawie tego prawa władze Hongkongu wprowadziły przepisy dotyczące cenzury filmów, zakazujące wszelkich treści uznawanych za "zachęcające, idealizujące lub wspierające" czyny godzące w bezpieczeństwo państwa. Od tego czasu z ramówki publicznej stacji RTHK zniknęły programy i treści uznawane za niewygodne dla władz, a w przestrzeni publicznej nie są dostępne filmy i publikacje nawiązujące do ruchów prodemokratycznych.

Reklama

"Ekspatki". Autocenzura Amazona?

Jak jednak zaznacza portal Radia Wolna Azja, przepisy te nie mają obecnie zastosowania do usług streamingowych, więc nie można wykluczyć, że Amazon dokonał autocenzury, aby nie narazić się na zarzuty naruszenia prawa, co może wiązać się z zakazem działalności w Hongkongu.

Trwa ładowanie wpisu