"Będziesz następna!". Kim był Andrzej Ś.?

Nieuchwytny przez lata gwałciciel znany jako Andrzej Ś. nie przerażał swoją aparycją. Śledczy określają go jako niepozornego, a wręcz ciapowatego. Pozory lubią jednak mylić. W rzeczywistości mężczyzna jest jednym z najbardziej przerażających seryjnych gwałcicieli w historii Polski. Całe dnie spędzał na obserwacji terenów wokół kolejowych szlaków, działek i odludnych miejsc Wrocławia. Był cierpliwy i skrupulatny w typowaniu przyszłych ofiar. Schemat zbrodniczego i brutalnego działania czerpał z amerykańskich seriali kryminalnych. Gwałcił w rękawiczkach, terroryzował swoje ofiary, przebierał się i palił swoje ubrania. Nie zostawiał żadnych śladów i przez lata grasował niczym duch, siejąc postrach wśród kobiet.

Nieuchwytny przez wiele miesięcy gwałciciel był recydywistą. Mężczyzna wyszedł z więzienia zaledwie kilka miesięcy wcześniej i niemal od razu wrócił na drogę przestępstwa. Wszystkie swoje zbrodnie oraz przemyślenia skrupulatnie zapisywał w notesach, które policja znalazła podczas przeszukania jego domu. Jego notatki brzmią wręcz przerażająco. "Bóg zwalnia mnie z grzechu gwałtu i zabójstwa" - to jeden z ostatnich wpisów. "Zatrzymując go, prawdopodobnie uratowaliśmy komuś życie" – podkreślają policjanci. W swoim pamiętniku gwałciciel opisał blisko 100 gwałtów, ostatecznie w akcie oskarżenia znalazło się 18, ponieważ nie wszystkie ofiary zgłosiły się na policję. Został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności. Mężczyzna opuści zakład karny już niebawem, w 2025 roku, o przedterminowe wyjście może starać się już w 2024 r.

Reklama

"Będziesz następna!". Serial od specjalistów

Reklama

Przez kryminalne wątki historii wrocławskiego gwałciciela widzów serialu prowadzi reporterka śledcza Iza Michalewicz – wrocławianka, laureatka nagrody Grand Press 2011, finalistka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015, autorka szeregu reportaży i książek. Znaczącą część serialu stanowią żywe wspomnienia policjantów oraz pani prokurator, którzy ruszyli w pościg za tajemniczym oprawcą. Remigiusz, Artur i Wojtek to niezwykły zespół policyjnych osobistości. Każdy z nich zajmował się oddzielną kwestią w prowadzonym śledztwie, a nadzorowała ich prokurator Joanna Pawlik-Czyniewska. Suma ich doświadczeń (jeden z nich, Remigiusz, doprowadził do uniewinnienia niesłusznie skazanego Tomasza Komendy) pozwoliła schwytać i osądzić Andrzeja Ś. Materiał uzupełniają relacje niedoszłych ofiar gwałciciela, dla których wspomnienie ataku jest nadal traumą.

Serial "Będziesz następna!" został zrealizowany przez grupę Jake Vision. Producentami serialu z ramienia Jake Vision są Beata Tabak oraz Beerend Jan Kępiński. Za reżyserię odpowiada Agnieszka Bujas. Produkcja była nadzorowana przez Barbarę Wiśniewską-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted, Viaplay Group.

"Będziesz następna!". Kiedy premiera?

Trzyodcinkowy serial "Będziesz następna!" trafi w całości na platformę streamingową Viaplay już 20 października.

Trwa ładowanie wpisu