Bonnie, Clyde i spółka, czyli przestępcy, którym kino dało nieśmiertelność [RANKING]
1 Bonnie i Clyde poznali się w styczniu 1930 roku na przyjęciu u znajomego i zakochali w sobie od pierwszego wejrzenia. Ona była młodą, bezrobotną mężatką (nigdy się nie rozwiodła), on – złodziejaszkiem, który za kratami zabił współwięźnia, bo ten go wcześniej gwałcił. Od napadów na małe sklepy i stacje benzynowe przeszli do zabijania (w sumie 13 osób), przez co stracili sympatię opinii publicznej, którą wcześniej się cieszyli. Zginęli razem w policyjnej obławie 23 maja 1934 roku, a na pogrzebie Bonnie zjawiło się ponad 20 tysięcy ludzi. – Jestem szczęśliwy z faktu, że odeszli w taki sposób. To o wiele lepsze niż bycie złapanym – miał wówczas powiedzieć mąż Parker.
Wikimedia Commons / Picasa
2 Aileen Wuornos to pierwsza amerykańska seryjna zabójczyni. Prostytutka Aileen Carol Pittman (bo tak brzmiało jej prawdziwe nazwisko) w ciągu roku zamordowała na Florydzie siedmiu mężczyzn. Została skazana na sześciokrotną karę śmierci (jednego ciała nie odnaleziono), a wyrok wykonano poprzez wstrzyknięcie trucizny.
PAP Archiwalny / CORTESIA
3 O Pauline i Juliet (jeszcze przed "Władcą Pierścieni") Peter Jackson zrobił film, który krytycy okrzyknęli mianem wybitnego. W "Niebiańskich stworzeniach" – opartej na faktach historii morderstwa popełnionego przez dwie pogrążone we własnych fantazjach nastolatki – znakomicie zadebiutowała Kate Winslet.
AKPA
4 Pauline Parker i Juliet Hulme to dwie nastolatki z Nowej Zelandii, które łączyła toksyczna przyjaźń, ponoć o podtekście homoseksualnym. Kiedy matka Parker próbowała przerwać ten związek, 16-letnie wówczas przyjaciółki zaplanowały jej morderstwo – w ustronnym miejscu zakatowały nieszczęsną kobietę cegłą. Uniknęły kary śmierci z powodu młodego wieku. Z tej samej przyczyny w więzieniu spędziły tylko pięć lat, a po jego opuszczeniu nigdy się już nie spotkały (tak zdecydował sąd). Juliet Hulme wyrosła na pisarkę i gwiazdę w dziedzinie historycznych powieści detektywistycznych. Wydawała je jednak pod pseudonimem Anne Perry.
Inne
5 Charlize Theron do roli w filmie Patty Jenkins przytyła ponad 14 kilogramów. Dodatkowo nosiła specjalną protezę na zęby, która powodowała, że patrząc na nią, raczej mieliśmy ochotę odwrócić wzrok. To poświęcenie jednak się opłaciło i zaowocowało Oscarem.
Media
6 Zaczęli się spotykać, gdy on miał 18 lat, a ona 13. On zabił pierwszy raz, gdy sprzedawca na stacji benzynowej nie chciał dać mu na kredyt zabawki dla jego dziewczyny. Para brutalnie zamordowała 11 osób, w tym rodziców i 2,5-letnią siostrę Caril. Za swoje przestępstwa mężczyzna trafił na krzesło elektryczne, a jego wspólniczka – z racji młodego wieku (14 lat) – dostała dożywocie. Została zwolniona warunkowo w 1976 roku.
AP
7 Hipnotyzującą i przerażającą opowieść o parze psychopatycznych morderców, których do zbrodni pchnęła... miłość, nakręcił Oliver Stone. Jego "Urodzeni mordercy" to nie tylko rozważania na temat przemocy i głębiej pojmowanego zła, ale również roli mediów w promocji tychże. Słowem: mocne kino drogi.
Media
8 Beck (pierwsza z lewej) i Fernandeza (na zdjęciu siedzi pomiędzy policjantami) obwołano "najbardziej znienawidzonymi przestępcami Ameryki". Ich specjalnością były zabójstwa samotnych kobiet. Ile z nich zamordowali – nie wiadomo, bo przyznali się tylko do trzech zbrodni (prawdopodobnie było ich około 20 – właśnie tyle kobiet zniknęło tuż przed ślubem z narzeczonym poznanym w jednym z biur matrymonialnych). Skazani na śmierć na krześle elektrycznym, w więzieniu oboje godzinami opowiadali innym osadzonym o swojej wielkiej miłości. Wyrok wykonano 8 marca 1951 roku.
AP / AE
9 W oparciu o historię Beck i Fernandeza powstał film "Samotne serca" w reżyserii Todda Robinsona. W rolę Marthy wcieliła się piękna (w przeciwieństwie do "oryginału") Salma Hayek. Raymonda zagrał Jared Leto. "Zabójcy samotnych serc" podróżowali po Stanach, mordując po drodze kilkanaście kobiet, które odpowiedziały na ich ogłoszenia matrymonialne. Ich tropem zaś podążali detektywi John Travolta i James Gandolfini.
Media
10 Richard Loeb i Nathan Leopold mieli wszystko – byli piękni, młodzi, bogaci i znakomicie wykształceni. 19-letni Nathan student prawa na uniwersytecie w Chicago razem ze swoim 18-letnim przyjacielem i kochankiem, również studentem prawa, zaplanował zbrodnię doskonałą. W 1924 roku panowie porwali i zamordowali 14-letniego Roberta Franksa, a potem długo bawili się w kotka i myszkę z wymiarem sprawiedliwości. Ostatecznie skazano ich na dożywotnie więzienie za zabójstwo i 99 lat za porwanie. Loeb zginął w więziennej bójce w 1936 roku, Leopold został zwolniony warunkowo w 1958 roku. Co stało się z nim potem pozostaje tajemnicą...
Wikimedia Commons / o.Ang.
11 Zbrodnia Leopolda i Loeba stała się inspiracją dla wielu twórców, w tym samego Hitchcocka, który w 1948 roku opowiedział o niej w filmie "Sznur" (znanym też pod tytułem "Lina"). W pierwszym obrazie mistrza suspensu nakręconym w technicolorze dwaj uczniowie, homoseksualni kochankowie, Brandon i Philip, przy użyciu sznura, zabijają swojego szkolnego kolegę...
Wikipedia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję