Urodził się 16 maja 1930 roku w Pilźnie. Ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w 1953 roku. Przez ponad dwie dekady, od 1951 do 1972 roku, był związany z tą sceną teatralną, stawiając pierwsze kroki w świecie aktorstwa.

Reklama

Brudny współpracował z wybitnymi reżyserami

Od 1972 roku Brudny związał się z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Wystąpił w ponad 160 spektaklach, współpracując z takimi mistrzami reżyserii jak: Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Tadeusz Łomnicki, Krystyna Janda czy Michał Zadara.

Aktor zdobył uznanie nie tylko na scenie teatralnej, ale także w filmie i telewizji, budując niezwykle wszechstronny dorobek artystyczny.

Reklama

Nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia artystyczne

Stanisław Brudny był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia aktorskie. W 1971 roku zdobył Srebrną Maskę za wybitne kreacje teatralne.

W 2008 roku otrzymał nagrodę za rolę Jozuego Carvila w słuchowisku radiowym :Jutro", a rok później uhonorowano go prestiżowym wyróżnieniem Splendor Splendorów, przyznawanym przez Teatr Polskiego Radia.

Niezwykłe wspomnienia i podejście do sztuki

W jednym z wywiadów Stanisław Brudny podkreślał, że całe życie był "w biegu", ciągle odkrywając nowe obszary sztuki. Mówił o wojennych przeżyciach, które ukształtowały jego nieustanną ciekawość świata.

Ciekawostką z jego życia jest historia o z dzieciństwa. Aktor wspominał, że kobieta wzięła go na ręce i powiedziała jego matce, że zostanie artystą, ponieważ "patrzy gdzieś poza ludzi".

Zaangażowanie w życie rodzinnego miasta Pilzno

Stanisław Brudny był również związany ze swoim rodzinnym miastem Pilznem. Aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności – ufundował kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena oraz zainicjował Sąsiedzkie Kolędowanie.

29 października 2024 roku, w uznaniu zasług dla miasta, został odznaczony Medalem Jubileuszu 670-lecia Lokacji Miasta Pilzna.

Dziedzictwo i pamięć o artyście

Stanisław Brudny pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny. Zagrał w ponad 600 produkcjach teatralnych, filmowych i radiowych. Był cenionym aktorem charakterystycznym, którego kreacje na zawsze zapadną w pamięć widzów.

Teatr Śląski pożegnał go słowami: Stasiu, będzie nam Ciebie niezwykle brakować! Nie tylko Twoje aktorskie kreacje, ale przede wszystkim ciepło i uśmiech na zawsze pozostaną w naszej pamięci.