"W tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak - wybitny operator filmowy" - informują władze Polskich Nagród Filmowych "Orły" w mediach społecznościowych.

Reklama

Tragiczna śmierć w drodze na festiwal

Informację potwierdza Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego operator był członkiem. SFP dodaje, że Tomiak zginął tragicznie w poniedziałek w drodze do swojego rodzinnego Koszalina na festiwal Młodzi i Film".

Kim był Arkadiusz Tomiak?

Arkadiusz Tomiak ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Pierwsze szlify zdobywał u Jana Jakuba Kolskiego, pracujących przy filmach "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od Komendanta".

Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 roku w filmie "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 roku za zdjęcia do filmu "Daleko od okna" otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kolejną statuetkę zdobył sześć lat później za filmy "Statyści" Michała Kwiecińskiego i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego.

Był także autorem zdjęć do takich filmów, jak m.in. "Cisza" Michała Rosy, "Kariera Nikosia Dyzmy" i "Solid Gold" Jacka Bromskiego, "Żurek" Ryszarda Brylskiego, "Symetria" Konrada Niewolskiego, "Jasne błękitne okna" Bogusława Lindy, "Enen" Feliksa Falka, "Kołysanka" i "Volta" Juliusza Machulskiego, "Daas" Adriana Panka, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Dziewczyna z szafy" i "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, "Czarny mercedes" Janusza Majewskiego czy "Marzec '68" Krzysztofa Langa.