"Cykl zainauguruje już 4 lipca słynny dramat biograficzny Frida z Salmą Hayek w roli głównej. Będzie to przedsmak wystawy Kolor życia. Frida Kahlo, która wkrótce zostanie otwarta w Muzeum Łazienki Królewskie" - czytamy w przesłanej informacji.

Reklama

Cykl filmów w polskiej produkcji i koprodukcji rozpocznie się 8 sierpnia – w przeddzień rocznicy obywatelskich wystąpień przeciwko sfałszowanym wyborom na terenie Białorusi. "Tego dnia obejrzymy Czystą sztukę Maksima Shveda. Jest to dokumentalna rejestracja działań Zahara Cudina, tragicznie zmarłego białoruskiego malarza młodego pokolenia" - zapowiedziano.

"Temat obecności sztuki poza bezpieczną przestrzenią galerii i muzeów odnajdziemy w krótkim metrażu Na żywo autorstwa Mary Tamkovich, nagrodzonym na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. To osadzona w czasie wspomnianych protestów z 2020 r. historia dziennikarek, które muszą wybrać między mówieniem prawdy a wolnością" - napisano.

Jak wyjaśniono, film dokumentalny "Bezkrwawa Rewolucja” – wyprodukowany przez Narodowe Centrum Kultury – opowiada o demokratyzacji kultury przez powszechne udostępnienie sieci.

"Na uwagę zasługuje również historia Fantastycznego Matta Pareya – czyli Macieja Parowskiego, wieloletniego redaktora kultowej Nowej Fantastyki i najważniejszej postaci polskiego fandomu" - napisano, dodając, że pokaz filmu odbędzie się 15 sierpnia i będzie projekcją przedpremierową.

"Unikalność +Kina w Łazienkach+ tworzą zarówno repertuar filmowy, jak i historyczna przestrzeń królewskich ogrodów. Wieczorami, gdy nasze zmysły się wyostrzają, proponujemy wyjątkowe spotkania ze sztuką filmową" – powiedziała p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska, cytowana w informacji.

Pokazy filmowe odbywać się będą we wtorki na dziedzińcu Stajni Kubickiego - XVIII-wiecznego budynku w stylu klasycystycznym. W lipcu widzowie obejrzą produkcje fabularne o życiu i twórczości znakomitych artystów różnych epok: Fridy Kahlo ("Frida"), Johannesa Vermeera ("Dziewczyna z perłą"), Władysława Strzemińskiego ("Powidoki"), oraz reformatora malarstwa europejskiego Caravaggia ("Caravaggio").

Reklama

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Szczegółowy program i informacje o wydarzeniach znaleźć można na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/kino-w-lazienkach-bezplatne-pokazy-plenerowe.

Organizatorami cyklu "Kino w Łazienkach" są Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, Wyświetl Film oraz Fundacja Rozwoju Kinematografii.