Jak wyjaśnił Tomasz Miłkowski, "zarząd polskiej sekcji AICT przyznał Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2021 Janowu Peszkowi za osiągnięcia w sztuce aktorskiej, z uwzględnieniem kreacji w spektaklu +Minetti. Portret artysty z czasów starości+ Thomasa Bernharda na deskach Teatru Polonia, będącej swoistą sumą jego drogi aktorskiej".

Reklama

"Jan Peszek, aktor o wielkiej skali talentu ma w swoim dorobku wiele niezapomnianych ról, wśród których jaśnieje jako legenda teatru jednego aktora monodram +Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego+ Bogusława Schaeffera, którego premiera miała miejsce w roku 1976 i który od 45 lat niezmiennie zachwyca publiczność i krytyków w Polsce i na świecie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Podkreślono, że "artysta osiągnął niebywałą biegłość warsztatową, która pozwala mu łączyć realistyczny szczegół z metaforycznym przesłaniem, komizm i tragizm naznaczony groteską z metafizyczną zadumą". "W sztuce aktorskiej Jan Peszka nie ma takich przestrzeni, w których nie poruszałby się z autentyczną swobodą, zawsze mając na względzie równowagę między treścią a formą" - napisano.

"Nagroda dla Jana Peszka jest wyrazem uznania dla jego zawodowej doskonałości, ale i głębokiego szacunku dla obranej drogi poszukiwań artysty zawsze otwartego na nowe wyzwania i eksperymenty, ale też wiernego swoim wysokim kryteriom estetycznym i etycznym" - podkreślono w komunikacie Zarząd Kluby Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 23 października o godz. 14.30 w Domu Dziennikarza w Warszawie (ul. Foksal 3/5).

Nagroda od 1965 roku

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego została ustanowiona w 1956 r. z inicjatywy Romana Szydłowskiego, wieloletniego prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, współzałożyciela Klubu Paryskiego, który dał początek Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Krytyków Teatralnych (AICT). Pierwszym laureatem nagrody został w 1957 r. Kazimierz Dejmek za inscenizację "Śmierci Winkelrieda", jednego ze spektakli symbolizujących przemiany polityczne w polskim teatrze w okresie odwilży październikowej.

Wśród ponad 40 laureatów i laureatek, którzy otrzymali to wyróżnienie w minionych latach, znaleźli się artyści, których twórczość nadawała kształt polskiemu teatrowi, m.in.: Kazimierz Dejmek (nagrodzony dwukrotnie), Tadeusz Kantor, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Agata Duda-Gracz, Krystyna Skuszanka, Lidia Zamkow, Jacek Woszczerowicz, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski i Gustaw Holoubek. Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2020 otrzymał inscenizator Krystian Lupa.