Montreal International Children's Film Festival rozpocznie się 27 lutego i potrwa do 7 marca br.

Reklama

Jak wyjaśniono na stronie PISF-u, "to skierowany do widza familijnego obraz przygodowy z elementami science fiction". "+Czarny Młyn+ wyróżniono już Nagrodą Jury Młodzieżowego 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży – Schlingel w Niemczech, gdzie miał swoją światową premierą. Film Mariusza Paleja dostał też nagrodę MARCINEK dla filmu pełnometrażowego na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!" - czytamy w informacji.

"Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo. Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają także dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną siostrę – Melę. Dzieci postanawiają wspólnie pokonać złą moc" - napisano w opisie filmu.

Na motywach powieści

Film został zrealizowany na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Reżyserem jest Mariusz Palej, autorkami scenariusza Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek. Zdjęcia zrealizował Wojciech Węgrzyn.

Reklama

W obsadzie znaleźli się, m.in.: Marcin Dorociński, Magdalena Nieć, Krzysztof Kiersznowski, Janusz Chabior, Maria Ciunelis, Magdalena Różańska, Robert Talarczyk i Grażyna Bułka. W role młodych bohaterów wcielają się: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch, Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński i Mateusz Winek.

Producentem filmu jest firma TFP, a do koproducenckiej współpracy zaproszono: Heliograf, RioDePost, Studio produkcyjne Orka, Cafe Ole oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Realizacja filmu była współfinansowana przez PISF.