Tradycyjnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbywa się co roku we Wrocławiu na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku jednak, ze względu na epidemię koronawirusa, został przeniesiony na listopad i odbędzie się wraz z festiwalem American Film Festival.

Reklama

Stanisław Abramik z biura prasowego Kina Nowe Horyzonty w przesłanym komunikacie podkreślił, że w trudnym dla branży filmowej roku organizatorzy festiwalu Nowe Horyzonty chcą poświęcić szczególne miejsce w programie polskim produkcjom. "Zabij to i wyjedź z tego miasta jest pierwszym z wielu tytułów, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu” - wskazano.

Obraz Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to – jak wskazują organizatorzy wrocławskiego festiwalu - „jeden z najodważniejszych projektów w historii polskiej animacji”. Film powstawał przez 14 lat i był już prezentowany na ostatnim Berlinale, a także został wyróżniony na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy.

Czułe, hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy i Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii” - piszą o filmie Wilczyńskiego organizatorzy festiwalu Nowe Horyzonty.

Jak wskazano, film Wilczyńskiego jest „autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce”. „+Zabij to i wyjedź z tego miasta+ łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca” - napisano.

Mariusz Wilczyński jest jedynym polskim autorem animacji artystycznej, który miał przegląd swojej twórczości w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszym Polakiem, którego animacje prezentowano w The National Gallery w Londynie. Reżyser był bohaterem retrospektywy podczas 12. MFF Nowe Horyzonty.

Tegoroczny, 20. festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 5-15 listopada we Wrocławiu.