"To wspaniały, radosny moment. Maja Komorowska to wielka, wspaniała, polska aktorka, która zaczynała w teatrze u Jerzego Grotowskiego. Grała też m.in. w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego" - przypomniał Jabłoński, określając artystkę mianem "wielkiej postaci sztuki i kina".

Reklama

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina i teatru. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego, potem występowała m.in. w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Helmuta Kajzara, Erwina Axera, Macieja Englerta, Krystiana Lupy. Przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie obecnie można oglądać ją w spektaklu "Mimo wszystko". Od ponad 20 lat występuje także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery.

Stworzyła szereg kreacji na wielkim i małym ekranie, m.in. w filmach Andrzeja Wajdy ("Wesele", "Panny z Wilka", "Katyń"), Edwarda Żebrowskiego ("Ocalenie"), Tadeusza Konwickiego ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog I"), a przede wszystkim Krzysztofa Zanussiego, z którego kinem kojarzona jest najczęściej. U Zanussiego zagrała m.in. w "Życiu rodzinnym", "Za ścianą", "Bilansie kwartalnym", "Roku spokojnego słońca", "Stanie posiadania", "Cwale".

Przez ponad 30 lat wykładała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (później Akademia Teatralna). Znana jest także z działalności obywatelskiej w Komitecie Prymasowskim oraz z pomocy internowanym w stanie wojennym.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od 1999 roku. Nagrodę za Osiągnięcia Życia w poprzednich latach otrzymali m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Kazimierz Karabasz, Krzysztof Zanussi.

Laureatów pozostałych Orłów poznamy podczas gali 2 marca, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.