Romuald Szejd, urodził się w Brześciu 7 kwietnia 1938 roku. W 1961 r. ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi, a dziewięć lat później Wydział Reżyserski PWST w Warszawie. Grał m.in. w "Śnie nocy letniej" Szekspira i spektaklach Teatru Telewizji. Pracował jako aktor w teatrach w Poznaniu i Wrocławiu.

Reklama

Był reżyserem spektakli Teatru Telewizji i Teatru Sensacji "Kobra". Przez 37 lat prowadził działający od 1979 r. w dawnej fabryce Norblina na warszawskiej Woli Teatr Scena Prezentacje. Wyreżyserował tam większość wystawianych spektakli.

"Byłem zafascynowany teatrem z Francji, który mieścił się w tzw. opuszczonych stajniach pod Paryżem. Samo miejsce, przedstawienia tam wystawiane zachwyciły mnie. Pomyślałem, że może dobrze by było, przy tych polskich uwarunkowaniach, nie pchać się do jakieś sali, tylko stworzyć miejsce w jakiejś ruinie czy ruderze. Coś co byłoby na tamte czasy absolutną nowością" – mówił Szejd w Polskim Radiu w 2012 r. "Pod względem artystycznym czuję satysfakcję" - dodał.

"Starałem się by Scena Prezentacje z jednej strony była nie tylko teatrem uznanych gwiazd, ale też zdolnych, obiecujących debiutantów" - powiedział Szejd w rozmowie z Janem Bończą-Szabłowskim w "Rzeczpospolitej".

W marcu tego roku Teatr Scena Prezentacje, zmienił nazwę na Biennale Warszawa.