Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych ogłosiła swój werdykt w przeddzień sobotniej ceremonii rozdania najważniejszych nagród, w tym Złotego Lwa na 76. weneckim festiwalu. Francusko-włoski film Polańskiego jest wymieniany wśród głównych faworytów, także do głównej nagrody.

Reklama

Włoskie media podkreślają, że historia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i skazanego na dożywotnie więzienie przekonała wszystkich. Na Lido panuje przekonanie, że nie do pomyślenia jest to , aby film ten nie dostał żadnej nagrody - podkreśla prasa.

Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a w filmie grają: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner.

Również w przedostatnim dniu festiwalu nagrodę Europa Cinemas Label przyznano filmowi "Boże Ciało" Jana Komasy, który został zaprezentowany na weneckim przeglądzie Dni Autorów.

Reklama

Nagroda ta została ustanowiona w 2003 roku przy wsparciu Unii Europejskiej, a wręcza ją organizacja zrzeszająca ponad tysiąc kin filmom europejskim podczas pięciu najbardziej prestiżowych festiwali: w Wenecji, a także w Berlinie, Cannes, Karlowych Warach i w Locarno. Nagrodę tę otrzymało dotąd ponad 60 filmów.

Ma ona na celu ich promocję wśród ekspertów, mediów oraz dystrybutorów oraz zapewnia ich obecność na ekranach kin należących do tej sieci.

Reklama

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że "Boże Ciało" stanowi "atrakcyjne połączenie wątków tragicznych i komicznych; czasem z udziałem przemocy, niekiedy poruszających".

Fundatorzy nagrody wyrazili uznanie dla "zaskakującej" i "absolutnie wyjątkowej" gry odtwórcy głównej roli Bartosza Bieleni.

Polski film, dodano, "przedstawia w bardzo jasny sposób konflikty między dobrem i złem w dzisiejszym społeczeństwie".

Ponadto położono nacisk na wymowę muzyki, która podkreśla napięcia i konflikty targające głównym bohaterem.

"Ten film trzeba pokazywać publiczności w całej Europy. Pragniemy, aby zdobycie nagrody mogło pomóc w jego rozpowszechnianiu" - dodano w uzasadnieniu.

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia dwudziestolatka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. Oprócz Bartosza Bieleni grają między innymi Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn i Leszek Lichota.