Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, najwyżej oceniony przez międzynarodowe grono krytyków, przyznające gwiazdki w branżowym Screenie; rewelacyjny film Bong Joon-ho szturmem zdobył serca festiwalowej publiczności. Czy zdobędzie też serca Polaków? Film zostanie pokazany na wrocławskim festiwalu Nowe Horyzonty.

Reklama

Łącząc brawurowo kryminał z dramatem obyczajowym, a thriller z czarną komedią; twórca "Snowpiercera" i "Okja" połączył także dwie rodziny, dwa światy, dwie klasy społeczne, które w rzeczywistości coraz rzadziej mają szansę się spotkać. Dzieli je bowiem powiększająca się ekonomiczna przepaść, która zadłużoną większość spycha coraz niżej, a bogatą mniejszość nieustannie winduje w górę.

Seria zaskakujących, tragikomicznych zdarzeń, za sprawą których bogaci i biedni konfrontują swoje style życia, przeglądając się w sobie, jak w lustrze; prowadzi do spektakularnego, wbijającego w fotel finału.

Przebiegli czy zdesperowani? Bezwzględni czy chwytający się jedynej szansy? Bong Joon-ho (jego Host:Potwór, czy Zagadka zbrodni doskonale znane są nowohoryzontowej publiczności) moralne oceny bohaterów pozostawia widzom. Sam zaś z opowiadanej historii wydobywa przede wszystkim humor i ironię. Bo kto tu jest tak naprawdę tytułowym “pasożytem”: chciwi nędzarze, czy pławiący się w luksusach bogacze?

Reklama

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy wiele filmów już uznawanych za przeboje. W programie m.in.: nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) "Dzięki Bogu" (Grâce à Dieu) François Ozona, prowokacyjne "X&Y" Anny Odell, autorki słynnego "Zjazdu absolwentów" czy zadziwiający film Bi Gana "Długa podróż dnia ku nocy" (Long Day’s Journey into Night), który nieoczekiwanie okazał się wielkim komercyjnym hitem, bijąc w Chinach na głowę nawet Avengersów. W programie znajdzie się również nowy film niepokornego twórcy Harmony’ego Korine’a – "The Beach Bum" oraz polska premiera "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego, reżysera "Wojny polsko-ruskiej".

Na 19. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy do Wrocławia, od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 roku.

Więcej informacji o programie 19. MFF Nowe Horyzonty na www.nowehoryzonty.pl