"Zimna wojna" została nominowana do EFA w pięciu kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Reklama

Jak podkreśliła Holland, wśród europejskich filmów tego sezonu "jest wiele bardzo dobrych pozycji". "Niektórzy moi faworyci nie dostali nominacji, bo zazwyczaj w tego typu oscarowych rozgrywkach jest tak, że do najściślejszej czołówki dostają się te najgłośniejsze utwory" - dodała.

W ocenie reżyserki "Zimna wojna" to film "najbardziej wyrazisty" spośród grona nominowanych. "Bardzo spodobała się publiczności i krytykom. Wychodzi teraz w różnych krajach i właściwie wszędzie zbiera świetnie recenzje. Sądzę, że Paweł Pawlikowski ma ogromne szanse, żeby na gali Europejskich Nagród Filmowych +Zimna wojna+ przynajmniej częściowo powtórzyła sukces +Idy+, która w 2014 r. zgarnęła właściwie całą pulę nagród. Liczę także na to, że Europejska Akademia Filmowa doceni Joasię Kulig, która jest w tym filmie naprawdę wyjątkowa" – powiedziała.

Według Holland, nagrody EFA dla Kulig i Kota umocniłyby ich pozycję w kinie europejskim. "To szansa dla nich obojga, która oczywiście zawsze jest trochę ograniczana przez język. Żadne z nich nigdy nie będzie mówić po angielsku bez akcentu, ale sądzę, że oboje powinni otrzymywać wiele ciekawych propozycji" – podkreśliła.

Reklama

Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (którego pierwowzorem był zespół Mazowsze) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej nauczyciel. "Zimna wojna" to opowieść o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Ważną rolę odgrywa w niej polska muzyka ludowa, w tle słychać też jazz i piosenki paryskich barów minionego wieku. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki, wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Autorami scenariusza są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki.

Film zdobył m.in. Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wywalczył wtedy także nagrody za najlepszy montaż i dźwięk. Z kolei w maju br. Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W listopadzie montażysta "Zimnej wojny" Jarosław Kamiński został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii montaż.

"Zimna wojna" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz znalazł się również wśród 80 międzynarodowych produkcji, zakwalifikowanych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny do rywalizacji o Złoty Glob.

Europejskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów i laureatek nagrody są m.in.: Juliette Binoche, Bjoerk, Helen Mirren, Kate Winslet, Roberto Benigni, Ralph Fiennes, Ewan McGregor, Lars von Trier i Pedro Almodovar.