Ideą festiwalu, który potrwa do niedzieli, jest - wg organizatorów z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu. A Białystok jest miejscem, które je łączy.

Festiwal zainaugurowano uroczyście w środę wieczorem w miejscowym Kinie Forum. Tradycyjnie na otwarcie imprezy pokazywany jest film z muzyką na żywo. W tym roku brytyjski producent Forest Swords zagrał na żywo do poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela "Upadek domu Usherów" z 1928 roku. Jak mówił wcześniej jeden z organizatorów Krzysztof Sienkiewicz, film należy do klasyki awangardowego impresjonizmu lat 20. w kinie.

Reklama

Jednak już wcześniej, w środę w ciągu dnia, w kilku miejscach w Białymstoku odbyły się specjalne pokazy filmów krótkometrażowych. Takie projekcje - w Białymstoku i 10 miejscowościach w regionie - będą odbywać się codziennie do zakończenia festiwalu. W tym roku można zobaczyć m.in. zestaw nagradzanych na świecie animowanych dokumentów, filmy science fiction, a także specjalne, dedykowane 13. edycji festiwalu, filmy poświęcone pechowi "Unlucky 13" oraz "Okiem Młodych: Szczęśliwa trzynastka" - optymistyczne dokumenty o szczęściu.

Główną częścią festiwalu jest konkurs główny, na który w tym roku zakwalifikowało się 109 filmów z całego świata. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart).

Reklama

Jak mówił jeden z organizatorów Maciej Rant, poziom tegorocznych konkursowych filmów jest bardzo dobry. "Tematyka konkursowych filmów krótkometrażowych to miłość, przyjaźń, śmierć, uchodźcy, migracje, samotność, alienacja - to wszystko, czym żyje współczesny świat" - dodał.

"Żubroffka" to także muzyka. Na każdy festiwalowy dzień przewidziano występy muzyków z całego świata. Będzie to m.in. koncert artystów tworzących muzykę elektroniczną, podczas którego zagrają m.in. przedstawiciel kairskiej sceny rave bass Rozzma czy znany białostockiej publiczności Dtekk.

W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, odbędzie się też kilka tematycznych paneli dyskusyjnych a także wystawy fotograficzne m.in. ekspozycja poświęcona wybitnemu czeskiemu filmowemu surrealiście - Janowi Svankmajerowi.