Ale Kino! to największy festiwal filmów dla młodych widzów w kraju. Impreza rozpoczęła się w minioną niedzielę i zakończy 9 grudnia.

Złote Koziołki za najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży otrzymała brytyjska produkcja "Meduza" Jamesa Gardnera. W kategorii filmów pełnometrażowych dla dzieci nagrodzony został obraz "Jestem William", którego reżyserem jest Jonas Elm z Danii.

Reklama

W kategorii filmów krótkometrażowych dla dzieci jury przyznało Złote Koziołki czeskiemu filmowi "Owoce chmur" w reż. Kateriny Karhankovej. Najlepszym filmem krótkometrażowym dla młodzieży uznano duńską produkcję "Pomiędzy dorosłymi" Maj-Britt La Cour.

Poza jury festiwalowym obrazy oceniały także jury młodzieżowe i dziecięce, które przyznały swoje nagrody – Marciny i Marcinki.

Laureatami Marcinków zostały obrazy "Jestem William" Jonasa Elm i "Dwa balony" Amerykanina Marka C. Smitha. Marciny otrzymały: "Meduza" Jamesa Gardnera i niemiecko-turecki film "Drzewo mandarynkowe", którego reżyserem jest Cengiz Akaygun.

Film "Jestem William" zdobył też Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dla Dzieci (ECFA) oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Do konkursu filmów dla dzieci i młodzieży wpłynęło przeszło 3,5 tys. zgłoszeń z całego świata.

Reklama

Oprócz filmów konkursowych widzowie oglądali też produkcje prezentowane w ramach sekcji specjalnych, m.in. filmy "dla najnajmłodszego widza", kino piłkarskie czy produkcje dla całych rodzin.

Tegorocznym laureatem nagrody specjalnej, Platynowych Koziołków, został Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Ale Kino! to największy w kraju festiwal filmów dla młodych widzów i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Jego celem jest prezentacja i promocja wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka.