Animator rozpoczął się w miniony piątek. W ciągu festiwalowego tygodnia widzowie obejrzeli ponad 300 filmów, mieli możliwość spotkania się z ponad 350 gośćmi z Polski i zagranicy. Wśród nich był m.in. współzałożyciel studia Aardman Animations David Sproxton.

Reklama

Do najważniejszego konkursu MFFA, w którym oceniane były filmy krótkometrażowe, zgłoszono tysiąc produkcji, w tym dzieła z Dominikany, Madagaskaru, Tajwanu, Libanu, Urugwaju i Ekwadoru. Międzynarodowe jury decydowało o przyznaniu najlepszemu spośród 49 tytułów Grand Prix Animatora - Złotego Pegaza i 45 tys. zł. W międzynarodowym konkursie filmów długometrażowych ocenianych było pięć tytułów.

W uzasadnieniu nagrody dla filmu "Untravel" jury podało w czwartek późnym wieczorem, że jest to obraz "o aktualnym i uniwersalnym przekazie, który za pomocą lalek i prostego projektu postaci osiąga niezwykle silny emocjonalny efekt".

Jak podali organizatorzy festiwalu, w związku z tym, że Animator kwalifikuje filmy do Oscarów, "laureaci Grand Prix Animatora 2018 - Złotego Pegaza, Ana Nedeljković i Nikola Majdak Jr. mają ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji".

Srebrnego Pegaza i 25 tys. zł przyznano rumuńskiej produkcji "The Call" w reżyserii Ancy Damian. Brązowego Pegaza i 15 tys. zł otrzymali Max Porter i Ru Kuwahata za film "Negative Space".

Nagroda za najlepszy film pełnometrażowy, 45 tys. zł przypadła polskiemu obrazowi "Photon" w reżyserii Normana Leto. "Mamy tu film wyjątkowo odważny, oryginalny i niepodobny do czegokolwiek, co wcześniej widzieliśmy" – podkreśliło jury w uzasadnieniu nagrody.

Kryształowym Pegazem za całokształt twórczości uhonorowano w tym roku scenarzystę, reżysera filmów rysunkowych, wycinankowych oraz dokumentalnych, pedagoga Daniela Szczechurę.

W tym roku w ramach Animatora po raz pierwszy zorganizowany został Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, honorujący dokonania rodzimych animatorów. Nagrody – Animusze - przyznawane były za filmy studenckie i dyplomowe, filmy i seriale dla dzieci oraz za filmy autorskie.

Grand Prix - Kryształowy Animusz i 10 tys. zł międzynarodowe jury przyznało - "za piękne połączenie abstrakcji z narracją” - Karolinie Specht za film „Kwadratura koła”.

Złote Animusze w poszczególnych kategoriach otrzymały filmy: "Na zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej, "Basia i nowy braciszek" Marcina Wasilewskiego oraz "III" w reżyserii Marty Pajek. Konkurs zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Studiem Miniatur Filmowych.

Wszystkie nagrodzone filmy będzie można obejrzeć w piątek w Kinie Muza przy ul. Masztalarskiej w Poznaniu.