Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, ale także wiele historii zwykłych ludzi i ich walkę o godność. Raoul Peck opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA, wykorzystując bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć.
W filmie wykorzystane zostały także filmu i zdjęcia z popkultury – m.in. fragment filmu „Dyliżans” Johna Forda. - Nienawidziłem i bałem się tych bohaterów, bo brali zemstę we własne ręce. Uważali zemstę za nasze prawo. I zrozumiałem jedno: moi rodacy byli moimi wrogami. Podejrzewam, że westerny mają ukuć w nas przekonanie, że nie doszło do zbrodni. Z masakry uczyniliśmy legendę – słyszymy w filmie Raoula Pecka słowa Jamesa Baldwina.
- Dla amerykańskiego czarnego urodzonego w tej lśniącej republice, od chwili narodzin każdy kij i kamień, i każda twarz jest biała. A ponieważ nie widział jeszcze lustra, myśli, że on też jest biały. I to wielki szok zdać sobie sprawę w wieku 5, 6 czy 7 lat, że Indianie zabijani przez Garry’ego Coopera, za którego trzymamy kciuki, są nami – podkreśla.
Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017. „Nie jestem twoim murzynem” na ekrany polskich kin wejdzie 1 grudnia 2017 roku – w 30. rocznicę śmierci Jamesa Baldwina. Dystrybutorem jest Against Gravity.