Rzecznik zwrócił uwagę, że Chyra to nie tylko „uznany aktor filmowy, ale też reżyser, aktor teatru i opery, a także wielki meloman, który o muzyce potrafi mówić godzinami”.

Zaborski przypomina, że artysta na ekranie pojawia się regularnie od 1988 roku, kiedy „mignął” w czwartej części „DekaloguKrzysztofa Kieślowskiego. Jednak jego właściwym debiutem był filmKolejność uczućRadosława Piwowarskiego z 1993 roku. Później przyszły role w „Długu” (1999) Krzysztofa Krauzego, „Komorniku” (2005) Feliksa Falka i „W imię…” (2013) Małgorzaty Szumowskiej, za które był nagradzany na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Aktor ma na koncie także Złotą Kaczkę i dwa Orły.

Reklama

Z kolei Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Cinergii uważa, że stosunkowo mało mówi się o pozafilmowej działalności Chyry.

Andrzej Chyra zawsze postrzegany jest przede wszystkim jako aktor filmowy, a szkoda, bo jego zasługi dla teatru polskiego są wielkie, a dla francuskiego - coraz większe, u (Krzysztofa) Warlikowskiego gra przecież u boku samej Isabelle Huppert. Reżyseruje również opery - m.in. z Pawłem Mykietynem. A to tylko zalążek tego, jak barwną i twórczą postacią jest” – mówi.

Dlatego – jak przyznaje - chciałaby przybliżyć sylwetkę Chyry w innych kontekstach niż filmowe, z innej strony, niż jest postrzegany - przez operę, teatr, a także muzykę.

Okazją do tego ma być projekcja pokazywanego w Cannes filmu „Szron” w reż. litewskiego reżysera Sharunasa Bartasa, w którym zagrali Vanessa Paradis i Andrzej Chyra. To po seansie tego filmu, 2 grudnia, odbędzie się spotkanie z aktorem, na którym Chyra odbierze Złoty Glan za dotychczasowe zasługi.

Reklama

Forum Kina Europejskiego to najstarsza łódzka impreza poświęcona kinu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku. Ideą wydarzenia jest przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie.

Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli obejrzeć 80 tytułów filmowych - nagradzanych już na światowych festiwalach, a także obrazów, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy. W programie znalazły się także: multimedialne widowisko muzyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy – "3Dźwięki Komedy", koncert "Celuloid", a także wystawy zdjęć i plakatów. Na dworcu Łódź-Fabryczna odbędzie się natomiast pokaz mody filmowej "Cinema en vogue".

Organizatorem Forum jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.