Główną ideą 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej jest przybliżanie współczesnej oraz tradycyjnej kultury tego narodu. Jak podkreślają organizatorzy, jego dzieje trwale zapisały się w historii Polski, a jego "bogata kulturowa spuścizna zobowiązuje dzisiaj do pamiętania o tym wybitnym dziedzictwie, mimo, że tragiczne wydarzenia historyczne położyły kres rozwijającej się do lat 40-tych XX w. kulturze języka jidysz".

Reklama

Przez niemal tydzień widzowie obejrzą ponad 40 produkcji m.in. z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Belgii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, z których wiele zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Podczas inauguracji, która odbędzie się w Muzeum Polin uczestnicy zobaczą obraz Ferenca Töröka pt. "1945". Utrzymana w czarni i bieli opowieść, osadzona w małej węgierskiej miejscowości u schyłku wojny, to historia relacji węgiersko-żydowskich. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania węgierskiego pisarza Gábora T. Szántó, a samą produkcją uhonorowano m.in. nagrodą publiczności na tegorocznym Berlinale i nagrodą za najlepszy film na San Francisco Jewish Film Festival 2017.

Najlepsze filmy festiwalu zostaną nagrodzone Kamerami Dawida. W kategorii fabuł zmierzą się m.in. "Foxtrot" w reżyserii Samuela Maoza - opowieść o dramacie izraelskiej rodziny, która traci syna; obraz ten nagrodzono m.in. Srebrnym Lwem na tegorocznym festiwalu w Wenecji, a także ośmioma Nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej. O tytuł najlepszej fabuły walczyć będzie także "Młody Karol Marks" Raoula Pecka, reżysera głośnego "Nie jestem twoim Murzynem", a także "Menashe", nakręcony przez Joshuę Z. Weinsteina w środowisku brooklyńskich chasydów, z udziałem aktorów nieprofesjonalnych posługujących językiem jidysz, oraz zeszłoroczny rosyjski kandydat do Oscara, czyli "Raj" Andrieja Konczałowskiego.

Wśród dokumentów, które zmierzą się w konkursie, znalazł się m.in. "Po Auschwitz. Historie sześciu kobiet" w reżyserii Jon Kean, opowiadający o emigrantkach z USA, które zmagają się z wojenną traumą, oraz "Zachodni brzeg Jordanu" Amosa Gitaia - opowieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim widzianym oczami dziesięciorga izraelskich pisarzy.

Reklama

Festiwal zakończy się 30 listopada uroczystą galą, podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy 12 sekcji konkursowych. Wydarzenie uświetni polska premiera izraelskiego dokumentu "BEN-GURION, Epilog" w reżyserii Yariv Mozer, czyli filmowego wywiadu - po latach odnalezionego i zmontowanego - z założycielem państwa Izrael.