Gala otwarcia festiwalu, z udziałem m.in. ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa oraz twórców filmowych i działaczy kultury, odbyła się w warszawskim kinie Iluzjon.
"Owe forum kinowe wnosi istotny wkład we współpracę kulturalno-humanistyczną Rosji i Polski. Przykuwa ono uwagę znawców radzieckiej i rosyjskiej tradycji filmowej, przybliżając ją coraz szerszemu gronu polskiej publiczności" - podkreślił Andriejew w liście skierowanym do uczestników festiwalu.
Podczas wydarzenia pokazano film "Matylda" w reżyserii Aleksieja Uczitiela, opowiadający historię związku przyszłej primabaleriny Teatru Maryjskiego Matyldy Krzesińskiej i następcy rosyjskiego tronu carewicza Mikołaja. Obraz, z tytułową rolą polskiej aktorki młodego pokolenia Michaliny Olszańskiej, wzbudził liczne kontrowersje i spotkał się z ostrą krytyką Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Uroczystość uświetnił występ Bartka Młynarskiego i Huberta Skrzyńskiego, którzy zaprezentowali dubbingi do zwiastunów festiwalowych filmów, oraz wykonanie wielogłosowych pieśni przez zespół Avtomat. Podczas uroczystości goście mogli obejrzeć również pokaz fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie "Nowoczesne miasto", organizowanym we współpracy z Akademią Fotografii.
W konkursie filmów fabularnych tegorocznej edycji "Sputnika nad Polską" znalazło się 13 pozycji, które oceni jury w składzie: krytyk filmowy Andrzej Kołodyński, aktorka Julia Kijowska i reżyser Kuba Czekaj. Z kolei w ramach konkursu dokumentów "Rosja w dokumencie" widzowie zobaczą dziesięć tytułów, m.in. "Bliskich" Witalija Manskija, "Jutro Wostok. W górach szaleństwa" Jekaterina Jeremienko czy "Ostatniego mężczyznę" Jeleny Demidowej, które ocenią reżyserzy filmów dokumentalnych - Paweł Łoziński, Wojciech Staroń i Wojciech Kasperski.
Festiwal potrwa do 12 listopada.