"Ibis czubaty" to opowieść o wątkach ekologicznych. Głównym bohaterem filmu jest dziennikarz, który wraca z Pekinu do rodzinnej miejscowości; w tym samym czasie niespodziewanie pojawia się w niej tytułowy ibis, rzadki gatunek ptaka i jeden z symboli Chin.

Reklama

Uzasadniając przyznanie filmowi głównej festiwalowej nagrody, statuetki Złotego św. Jerzego, jury wskazało na jego "wartość kinematograficzną i humanitaryzm".

Specjalną nagrodę jury, statuetkę Srebrnego Złotego Jerzego otrzymał rosyjski film "Worek bez dna" Rustama Chamdamowa. Inny rosyjski obraz - "Rozmrożony karp", w reżyserii Władimira Kotta zdobył nagrodę publiczności.

Turecki filmowiec Fikret Reyhan został uhonorowany statuetką Srebrnego Świętego Jerzego jako najlepszy reżyser za film "Sari Sicak" ("Żółty upał"), opowiadający o rodzinie nielegalnych imigrantów. Srebrne statuetki powędrowały do aktorów festiwalowych filmów. Son Hyun-Ju nagrodzony został za główną rolę męską w południowokoreańskim "Zwyczajnym człowieku" (reż. Kim Bong-han). Za najlepszą aktorkę uznano Austriaczkę Verenę Altenberger, odtwórczynię głównej roli w filmie "Die beste allen Welten" ("Najlepszy ze światów") w reżyserii Adriana Goigingera.

W konkursie filmów dokumentalnych triumfowała francusko-szwajcarska "Opera" (reż. Jean-Stephane Bron) - spojrzenie za kulisy Opery Paryskiej. Za najlepszy film krótkometrażowy uznano norweski "Ambulans" (reż. Sebastian Torngren Wartin). W konkursie filmów krótkometrażowych brał udział jedyny na tegorocznym festiwalu film konkursowy z Polski - "Zagraj ze mną" w reżyserii Mileny Dutkowskiej.

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) przypadła filmowi "Summer Blooms" japońskiego reżysera Ruytaro Nakagawy. Nagrodę specjalną moskiewskiego festiwalu za wybitne osiągnięcia aktorskie otrzymał włoski aktor i reżyser Michele Placido, znany z roli komisarza Cattaniego w serialu telewizyjnym "Ośmiornica".

Kolejny włoski aktor - Franco Nero został uhonorowany za wkład w kinematografię światową.

Reklama

39. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie zakończył się pokazem najnowszego filmu Sofii Coppoli "The Beguiled".

W głównym konkursie rywalizowało w tym roku 13 filmów z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Natomiast w ramach przeglądów i retrospektyw w ramach festiwalu pokazano w ciągu minionego tygodnia ponad 300 filmów, w tym "Powidoki" Andrzeja Wajdy i "Pokot" Agnieszki Holland.

Moskiewski festiwal to jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. Organizowany jest od 1959 roku.