Wajda o "Powidokach" i kulturze narodowej. "Stoimy wobec próby ingerencji władzy w sztukę"

Poprzez tę historię chciałem przestrzec przed interwencją państwa w sprawy sztuki - mówi PAP o "Powidokach", które zostaną pokazane na festiwalu w Gdyni, Andrzej Wajda. Reżyser podkreślił: "ten film nie powstał z gniewu, raczej z - długiego doświadczenia".

wróć do artykułu
  • ~jolka
    (2016-09-21 12:08)
    On sluzył wladzy, a teraz sie tego wypieras?
  • ~deska
    (2016-09-21 12:08)
    Układ i sitwa się kończy leśny dziadku, więc wypad.
  • ~czy mu odbiło ?
    (2016-09-21 12:25)
    Panie Wajda, całe artystyczne życie służył pan komunie, a teraz na starość zdradza pan swoje ideały ?
  • ~Nick
    (2016-09-21 12:41)
    Poprzednia "sztuka" sama wchodzila wladzy w d.. bez mydla. A Wajda paradowal w pierwszym szeregu na kazdego 1 maja :-)
  • ~wam
    (2016-09-21 12:55)
    Pupilek PRL-u się wypowiedział.
  • ~Andrzej192
    (2016-09-21 13:06)
    Pan Reżyser sam tworzył filmy na zamówienie władzy: "Pokolenie", według socrealistycznej prozy Czeszki, "Lotną", ośmieszającą polską kawalerię z Kampanii Wrześniowej, "Popioły", zakłamany "Popiół i diament" według prozy Andrzejewskiego i bezpieki itd, itp. Jednym z ostatnich dzieł Reżysera jest Katyń, kręcony w 2006 roku, za pieniądze ówczesnej władzy (PiS). Niechby Reżyser kręcił filmy. Ale on chce pouczać!!!
  • ~Łapiduch z POwołania
    (2016-09-21 14:52)
    Siwy dziadku, juz niedługo o te sztuke sie kostucha upomni
  • ~alex
    (2016-09-21 17:44)
    Klamca Wajda.kalasz moja Gdynie.Przenies festiwal do Krakowa
  • ~abc de
    (2016-09-21 17:52)
    Za PRL Wajda rozkoszowal sie wolnoscia artystyczna na zlecenie
  • ~kiu
    (2016-09-21 19:30)
    sługus PRL coś wie na ten temat
  • ~ania
    (2016-09-21 19:42)
    Wajda, ktory kreuje sie na arcykaplana sztuki jest dla mnie bardzo smieszny. Prawdziwa sztuka to sztuka zycia - albo arcydziela literarury - ktore trzeba po prostu przeczytac zeby zrozumiec intencje autora. Teatr, kino - zwykle deformuje sztuke - albo jak w chwili obecnej jest narzedziem propagandy - zresztą bardzo miernej jakosci i z kiepską grą aktorow. Ludzie to widza wiec coraz czesciej wracaja do czytania dobrych ksiazek
  • ~E tam.....,,
    (2016-09-21 20:06)
    "Stoimy wobec próby ingerencji władzy w sztukę" Najlepiej nam pewnie było za komuny, bo Wajda robił najlepsze filmy, a w wolnej Polsce robi same gnioty. Teraz w rozumieniu Wajdy mamy hegemonię Kaczyńskiego, wiec penie pozytywnie, to wpłynie na jego sztukę.
  • ~h.d. i kamieni qupa to jest dopiero sztuka
    (2016-09-21 20:58)
    Art. nie czytal ja, ale mogu Wam skazac, ze to calo sztuke to mozna o kant d. rozbic, bo skoro artystymogli, a nie bronili Ludzi gdy ich dymano, ponizano i ograbiano, to ta cala sztuka to jest dla sztuki i niechaj sie stuka.
  • ~jb
    (2016-09-21 21:06)
    Jak władza w końcu skończy z finansowaniem, z publicznej kasy, sztuki (mam nadzieję, że szybko to nastąpi) to te wszystkie dziadki, pseudoartyści, będą musieli utrzymać się nie z dotacji, a właśnie z tworzonej przez siebie sztuki : Chodniki, przejścia dla pieszych zaroją się od "artystów" i innych, żyjących obecnie z "tworzenia sztuki".
  • ~ab-cd
    (2016-09-21 21:15)
    Dobra sztuka sama sie wyzywi.A byle jakiej nie nalezy na sile wspierac.
  • ~cuk
    (2016-09-21 22:30)
    Socrealizm wprowadzany i sankcjonowany przez "artystów" pokroju Wajdy. Nieodrodny uczeń Mosze Lifszyca (jakoś nie widziałnic złego w donosach swojego mentora do NKWD na np.Jerzego Gabryelskiego). W PRLu Wajda był pupilkiem władzy, ale o tym woli też nie pamiętać.
  • ~no mógł
    (2016-09-21 23:16)
    A mógł jak Bartoszewski skorzystać z POchówku przez Prezydenta Komorowskiego ?
  • ~Dr J.E.Baka
    (2016-09-21 23:40)
    Czy Linda musi spdolić każda rolę?
  • ~Marcin
    (2016-09-21 23:49)
    W komunie trzeba było nadzwyczajnego działania, by zrealizować cokolwiek nawet lekko uderzającego w system. "Człowiek z marmuru" był objawieniem. Warsztat mistrzowski. Można tylko współczuć smarkatym krytykom, że są tak bezrefleksyjni.
  • ~antyMOnia
    (2016-09-22 11:16)
    Tow.Pieszczochu Komuny takie brednie to trzeba było odważnie wygadywać w czasach komuny, a nie POkornie realizować, co partia nakazała. Teraz to tylko aroganckie POmówienia świadczące o tym, że każdy głuPOl może bezkarnie bredzić co chce. I mimo to wywrzaskiwać na spędach KODorastów o zamachu na demokrację.