"Ja, Daniel Blake" to historia bezrobotnego chorego mężczyzny, zmagającego się z bezdusznością i biurokracją. Dzieło przyniosło Brytyjczykowi drugą w jego karierze Złotą Palmę. Pierwszą dostał w roku 2006 za "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

Reklama

Grand Prix 69. festiwalu w Cannes otrzymał film "Juste la fin du monde" ("To tylko koniec świata") 27-letniego Xaviera Dolana – kanadyjskiego aktora, reżysera i scenarzysty. Obraz jest adaptacją sztuki francuskiego dramaturga Jean-Luca Lagarce o śmiertelnie chorym pisarzu, który po latach odwiedza rodzinę. Dzień wcześniej Dolan otrzymał też nagrodę Jury Ekumenicznego, które każdego roku wyróżnia obrazy zawierające "wartości duchowe i humanistyczne".

PAP/EPA / JULIEN WARNAND

Laur za najlepszą rolę żeńską przypadł urodzonej na Filipinach Jaclyn Jose za rolę w filmie "Ma' Rosa" o matce i żonie, głowie rodziny z biednej części Manili. Kobieta zostaje aresztowana za pokątną sprzedaż narkotyków. Film opowiada też o skorumpowanej policji.

Reklama

Za najlepszego aktora jury festiwalu uznało Irańczyka Shahaba Hosseiniego, grającego w dramacie obyczajowym "Forushande" ("Komiwojażer").

PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER

Za najlepszą reżyserię nagrodę w Cannes podzielili w tym roku Francuz Olivier Assayas ("Personal Shopper") z Rumunem Cristianem Mungiu ("Bacalaureat"). Media zwracają uwagę, że podział nagrody w tej kategorii jest rzadkością.

PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO

Honorową Złotą Palmę festiwalu w Cannes odebrał w niedzielę francuski aktor Jean-Pierre Leaud, który stał się symbolem nowej fali w kinie francuskim. Ten 71-letni aktor zasłynął rolą Antoine'a Doinela w serii obrazów Francois Truffauta. Był nastoletnim bohaterem w jego debiutanckim filmie "400 batów". Truffaut obsadził go potem m.in. w "Skradzionych pocałunkach", "Małżeństwie", "Uciekającej miłości" i "Nocy amerykańskiej". Leaud przez lata współpracował też z Jean-Lukiem Godardem.

PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO

Przewodniczącym jury był Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji "Mad Max: Na drodze gniewu", nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami. W jury zasiadali też m.in. Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis i Arnaud Desplechin.