Najsłynniejszym gwiazdorem w tegorocznym jury jest Kanadyjczyk Donald Sutherland, który współpracował z takimi reżyserami jak Federico Fellini, Alan Pakula, Bernardo Bertolucci czy Robert Altman.

Reklama
PAP/EPA / ANDY RAIN

Kirsten Dunst jako 11-latka zasłynęła udanym aktorskim debiutem w filmie "Wywiad z wampirem". W 2011 roku zdobyła w Cannes Złotą Palmę dla najlepszej aktorki za kreację stworzoną w filmie "Melancholia" w reżyserii Larsa von Triera.

Arnaud Desplechin, francuski reżyser i scenarzysta, jest między innymi autorem filmów "Królowie i królowa" oraz "Świątecznych opowieści". Włoszka, Valeria Golino jest aktorką, reżyserką, scenarzystką i producentką znaną m.in. z roli w filmie "Rainman", w którym grała u boku Toma Cruise'a.

PAP/EPA / CHRISTOPHE KARABA

W jury zasiądą też duński aktor Mads Mikkelsen, znany ostatnio z głównej roli w serialu "Hannibal", węgierski reżyser i scenarzysta Laszlo Nemes oraz francuska piosenkarka i aktorka Vanessa Paradis.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu podali już listę 20 filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego. O Złotą Palmę rywalizować będzie od 11 maja m.in. najnowszy film Pedro Almodovara "Julieta" oraz filmy Seana Penna i Jima Jarmuscha.