Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas powitania gości mówił, że jest to film wyjątkowy z powodu formy jak i treści. Bohaterem tego filmu, podkreślał, jest całe miasto: żołnierze walczący na barykadach, sanitariuszki, ludzie budujący barykady czy kryjący się w piwnicach przed bombardowaniem. Jest to opowieść o warszawiakach, którzy za wolność byli gotowi płacić najwyższą cenę.

Reklama

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz podczas gali podkreślała, że film "Powstanie Warszawskie" to dowód najwyższego byłych i obecnych polskich filmowców. Ten film, podkreślała dyrektor Instytutu, powstawał prawie 3 lata i jest dowodem na wielki talent i wielkie serce wszystkich, którzy przy nim pracowali. Agnieszka Odorowicz przypomniała, że z niewielkich fragmencików kronik powstańczych, powstał imponujący film - świadectwo tamtych tragicznych czasów.

>>>Czytaj także: Autentycznie wstrząsający. RECENZJA filmu "Powstanie Warszawskie"

Jeden z powstańców, który jest też bohaterem filmu, profesor Witold Kieżun pseudonim "Wypad" podkreślał, że film pokazuje niezwykłych ludzi i niezwykłe wydarzenie. Pokazuje - mówił profesor - powstańców 70. lat temu, zaangażowanych w największy w dziejach ludzkości zryw walki o wolność.

Reklama

Film na ekrany kin trafi 9 maja.