Na stanowisku prezydenta Akademii Agnieszka Holland zastąpi Wima Wendersa, reżysera takich filmów jak "Niebo nad Berlinem" i "Paryż, Teksas", który sprawował tę funkcję od 1996 roku.

Reklama

Europejska Akademia Filmowa jest organizacją zrzeszającą najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Założona przez Ingmara Bergmana w 1988 roku jako Europejskie Towarzystwo Filmowe, pierwotnie zrzeszała 40 reżyserów. Od początku jej działania, celem Akademii jest promowanie europejskiej kultury na świecie i tworzenie platformy współpracy dla twórców z różnych części Starego Kontynentu. Przez lata grono członków Akademii powiększało się, a co roku dołączali do niego twórcy nagradzani Europejskimi Nagrodami Filmowymi.

Europejskie Nagrody Filmowe, odpowiednik amerykańskich Oscarów, to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane twórcom europejskim - oprócz francuskich Cezarów, brytyjskich nagród BAFTA i hiszpańskich nagród Goya. Przyznawane są w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. Uroczystość wręczania Europejskich Nagród Filmowych oprócz ośrodków telewizyjnych ze Starego Kontynentu transmitują także stacje z Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

Pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej, wówczas nazywanej jeszcze Feliksem, był Krzysztof Kieślowski.