W ubiegłym roku w oscarowej rywalizacji wystartowało 71 krajów, w tym roku o 5 więcej. Po raz pierwszy o nagrodę Akademii ubiegają się Mołdawia, Czarnogóra i Arabia Saudyjska. Właśnie saudyjski film "Dziewczynka w trampkach" jest uważany za faworyta. Opowiada on historię dziesięcioletniej uczennicy, która wymarzyła sobie, że będzie jeździć na rowerze w kraju, w którym dziewczynki nie jeżdżą na rowerach. Co ciekawe, w oryginale tytuł ten ma bardzo podobna pisownię do nazwiska Andrzeja Wajdy ("Wadjda").

Reklama

Oscarowych prognoz jest na razie niewiele. W opublikowanych dotychczas "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nie pojawia się jako faworyt. Wśród kandydatów do nominacji wymienia się obrazy z Danii, Kanady, Singapuru, Chile, Izraela i Palestyny. Jeden z filmowych portali wskazuje na możliwość nominacji dla Agnieszki Holland za "Gorejący krzew" – kandydata z Czech.

Lista filmów nominowanych do Oscarów zostanie ogłoszona 16 stycznia. Ceremonie wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 2 marca.