Na oficjalnej stronie PISF pojawił się dziś Komunikat Komisji Oscarowej następującej treści: Powołana 17 lipca 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Komisja Oscarowa w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Andrzej Bart, Marek Hendrykowski, Barbara Hollender, Izabela Kiszka-Hoflik, Bartosz Konopka, Artur Reinhart, Agnieszka Odorowicz wybrała film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reż. Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Reklama

Decyzja Komisji została podjęta większością głosów. – Po obejrzeniu wielu znakomitych filmów i długiej dyskusji, wspólnie uznaliśmy, że film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych. Jednocześnie chcemy podkreślić, że kilka rozpatrywanych tytułów zachowuje szansę na reprezentowanie polskiej kinematografii w przyszłym roku – podkreśla Przewodniczący Komisji, Waldemar Krzystek.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" zamyka tryptyk Wajdy, w skład którego wchodzą również głośne obrazy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Budzący duże emocje obraz swoją międzynarodową premierę film miał podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Do polskich kin trafi 4 października, a cztery dni później będzie pokazany w amerykańskiej Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Andrzej Wajda nominowany był do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej trzy razy: za "Panny z Wilka", "Ziemię obiecaną" i "Człowieka z żelaza". W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości.