Nieprzypadkowo na plakacie tegorocznego festiwalu w Cannes oraz naszego Planete Doc Film Festivalu znalazła się Marylin Monroe. W ten sposób przypomniano, że 50 lat temu, w domu w Los Angeles znaleziono martwą blond ikonę kina. Ten weekend to wyjątkowa okazja do wspomnień o aktorce. Będzie jej pełno w galeriach, telewizji, internecie na półkach z płytami i filmami.

Reklama

Magia Marilyn Monroe
Wrocław, Centrum Kultury ZAMEK | niedziela | www.zamek.wroclaw.pl
Dla fanów blondynki we Wrocławiu to będzie wyjątkowy wieczór. Najpierw wernisaż zbiorów fanatyczki Marilyn Monroe Ewy Gąsiorowskiej. Wśród setek eksponatów poświęconych aktorce znalazły się m.in. plakaty, gadżety, książki i filmy. Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu udostępniła również plakaty portretowe aktorki autorstwa wybitnego plakacisty Waldemara Świerzego. Po wernisażu monodram Crisa Henry’ego o Marylin wykonana Ewelina Niewiadomska. Na koniec spektaklu spotkanie z twórcami.

Weekend z Marylin
Universal Channel | sobota, niedziela | godz. 21.00
Ale kino+ | sobota | godz. 19.00
Film, po którym Marylin ze statystki stała się prawdziwą aktorką, i jej znakomity duet z Laurencem Olivieriem – "Asfaltowa dżungla" oraz "Książę i aktoreczka" – te dwa obrazy pokaże podczas weekendu poświęconego aktorce Universal Channel. Pierwszy z nich, w 1950 r., zrealizował John Huston, a Monroe zagrała drugoplanową rolę kochanki nieuczciwego prawnika. W "Książę i aktoreczka" już jako wielka gwiazda partnerowała samemu Olivierowi. Za rolę otrzymała nominację do nagrody BAFTA.
Ale Kino+ zaprezentuje z kolei dokument "Gwiazdy ekranu: Marilyn Monroe". Film pokazuje jej drogę od modelki pozującej m.in. do "Playboya" do wybitnej roli w ostatnim swoim filmie „Skłóceni z życiem” Johna Hustona. 12 sierpnia Ale Kino+ pokaże jeszcze inny dokument "Marylin i ja".Blondynka na blu-rayu
Jak poślubić milionera/Mężczyźni wolą blondynki/Słomiany wdowiec | www.imperial-cinepix.com.pl
Najważniejsze filmy z Monroe w jakości HD. Właśnie ukazały się trzy jej filmy na blu-ray. Na płytach z "Jak poślubić milionera" i "Mężczyźni wolą blondynki" znaleźć można archiwalne kroniki poświęcone filmom. Edycja "Słomianego wdowca" jest bardziej okazała. Znalazły się na niej m.in. Hollywoodzkie opowieści: Słomiany wdowiec, wyizolowana ścieżka dźwiękowa, dokument Monroe & Wilder: Połączenie geniuszy, sceny niewykorzystane oraz komentarze audio.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o MM
www.stopklatka.pl | sobota
W internecie również nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń z okazji rocznicy śmierci Monroe. Portal Stopklatka przygotował specjalną podstronę. Będzie można na niej przeczytać teksty o aktorce, poznać ciekawostki z jej życia i obejrzeć archiwalne materiały wideo. Można też napisać list do MM i wziąć udział w konkursie. Opisane zostaną również książki, filmy i wystawy poświęcone Marylin.

Reklama

Głos ikony
Marilyn Monroe | Collector | Warner Music
"I Wanna Be Loved By You", "Some Like It Hot", "Diamonds Are Girl's Best Friend" i "My Heart Belongs To Daddy" – tych numerów nie mogło zabraknąć na składance wydanej z okazji 50. rocznicy śmierci Monroe. Na albumie "Collector" znalazło się 17 numerów, w których wiele Marylin wykonała w swoich filmach. Nie mogło też zabraknąć tu "Happy Birthday Mr. President", którym Monroe oszołomiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego i jego wielu gości 19 maja 1962 r. w Madison Square Garden w Nowym Jorku w dniu jego urodzin.

Rocznica na świecie
Marilyn | Getty Images Gallery | www.gettyimagesgallery.com
Marilyn Monroe: The Exhibit | Hollywood Museum | www.thehollywoodmuseum.com
Marilyn | Museo Salvatore Ferragamo | www.ferragamo.com
Jeżeli w ten weekend wybieracie się za granicę, do Londynu, Florencji czy zwiedzać Hollywood, to również będziecie mieli okazję bliżej poznać MM. Jej rzadkie zdjęcia oraz sukienki, które nosiła, można zobaczyć w londyńskiej Getty Images Gallery. W kolekcji są m.in. fotografie zrobione podczas jej wizyty w Londynie w czasie współpracy z Laurencem Olivierem. Za oceanem, w Hollywood Museum w Kalifornii, zawisły z kolei prace Georgea Barrisa, ostatniego fotografa, który pracował z aktorką przed jej śmiercią. Na wystawie są też jej oryginalne, prywatne rzeczy. We Florencji pokazywane są jej zdjęcia oraz sukienki i buty jakie nosiła na planach filmowych.Hollywood Marilyn Monroe według Miltona Greena
Fotografował Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Marlenę Dietrich, Alfreda Hitchcocka, Marlona Brando, ale to ze zdjęć Marilyn Monroe głównie znany jest fotograf Milton Green. Jego portrety blond gwiazdy pokaże warszawska galeria ZPAF. Ikoniczne fotografie powstały nie tylko podczas sesji (na przykład Marilyn z Marlonem Brando), ale także w afekcie, m.in. w sypialni Monroe. Zdjęcia zostały zrobione w połowie lat 50., kiedy rozkwitła przyjaźń i współpraca Greena z Marilyn. Po śmierci aktorki w 1962 roku Green jeszcze przez wiele lat fotografował gwiazdy kina i mody do magazynów "Life", "Look" czy "Vogue". Fotograf odszedł w 1985 roku.
"Hollywood Marilyn Monroe..." to fragment kolekcji, jaka znalazła się w rękach likwidatora FOZZ. Zdjęcia (jest ich ponad trzy tysiące) mają zostać wkrótce wystawione na aukcji. Ich wartość szacuje się na kilkaset tysięcy dolarów.
Warszawa, Stara Galeria ZPAF | od poniedziałku | www.zpaf.waw.pl