Licytację zdjęć autorstwa słynnego fotografa Philippe'a Halsmana, z pochodzenia Łotysza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, zorganizowano w Sotheby's. Dom aukcyjny poinformował media o dokonaniu sprzedaży zdjęcia 7 kwietnia.

Reklama

Czarno-biała fotografia słynnej amerykańskiej aktorki, do dziś uważanej za wzór kobiecej atrakcyjności i zmysłowości, stanowi część serii fotografii "Jumpology" autorstwa Halsmana, która ukazała się w 1949 roku. Tytuł serii można przetłumaczyć na polski jako "skokologia" (jump oznacza skok). Przedstawia ona znane osobistości, które skaczą pozując do zdjęcia. – Kiedy prosiłem kogoś o to, aby skakał, jego uwaga skupiała się na skoku i wtedy właśnie przestawał pozować robiąc sztuczne miny. Dzięki temu na fotografii można było uchwycić jego osobowość – wyznał Halsman.

Richard Nixon, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, również brał udział w podskakiwanej sesji, którą wenezuelski portal "El Universal" nazywa też "jumping style" i przedstawia jako technikę portretowania postaci wymyśloną przez Halsmana. Dla fotografa pozowali również: Audrey Hepburn, Salvador Dali, Marlon Brando, Frank Sinatra, Alfred Hitchcock czy Cary Grant. Philippe Halsman współpracował z francuskim magazynem "Vogue".