W ub. roku spadkobiercy autora książki "Dywizjon 303" podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media. Film ma być gotowy w ciągu dwóch lat. Scenariusz pisze Jerzy Skolimowski.

Reklama

Prezes Film Media Jacek Samojłowicz nie wyklucza, że to Skolimowski będzie również reżyserem fabuły nakręconej na podstawie książki Fiedlera. – Tytuł filmu jest oczywisty, "Dywizjon 303" Fiedlera należy do najbardziej rozpoznawalnych w świecie tytułów książek. Miałem przyjemność być w poświęconym pisarzowi muzeum w Puszczykowie. Doznałem szoku widząc kolekcję jego książek wydanych w dziesiątkach krajów – powiedział Samojłowicz.

Jak dodał, trwają intensywne prace nad filmem: poszukiwanie maszyn, zagranicznych koproducentów i zbieranie dokumentacji. Produkcja powinna ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się w roku 2013.

Udziałem w filmie zainteresowani są wg Samojłowicza m.in.: Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski. Planowany jest również udział aktorów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Czech.

Cały czas w Polsce i za granicą zbieram dokumentację, kontaktuję się z osobami, które robiły filmy o samolotach. Sprawdzamy, gdzie moglibyśmy znaleźć samoloty, makiety, programy komputerowe które były wykorzystywane w innych produkcjach filmowych – dodał.

Reklama

Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to ok. 20-30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem tej produkcji.

Dywizjon 303 zaliczany został do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.