Bestsellerowa opowieść o Potterze, autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, liczy siedem tomów. Ostatni, obszerne "Insygnia Śmierci", przeniesiono na ekran w dwóch częściach. Obie wyreżyserował Brytyjczyk David Yates, który wcześniej ekranizował "Zakon Feniksa" (2007) oraz "Księcia Półkrwi" (2009).

Reklama

W "Insygniach Śmierci: części II" Harry jest już młodym mężczyzną. Musiał wydorośleć także dlatego, że jego opiekun, Dumbledore, zginął. Wchodzący w życie "czarodziej-wybraniec" zdany jest praktycznie tylko na siebie, a także na pomoc najbliższych przyjaciół, Rona i Hermiony, którzy pomagają mu w poszukiwaniu ostatnich magicznych horkruksów.

Stawka nigdy nie była tak wysoka i nikt nie może czuć się bezpieczny. W trakcie ostatecznej rozgrywki z Voldemortem i śmierciożercami Harry zmuszony jest do ostatecznego poświęcenia. Rozegra się bitwa o Hogwart, nie obejdzie się bez ofiar śmiertelnych.

W obsadzie filmu są m.in.: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Granger), Ralph Fiennes (Voldemort), Alan Rickman (Snape), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Maggie Smith (profesor McGonagall) i Tom Felton (Draco Malfoy). Uroczysta światowa premiera filmu ma się odbyć 7 lipca w Londynie.

Książki J.K. Rowling (właśc. Joanne Murray, ur. 1965 w Chipping Sodbury w hrabstwie Gloucestershire) o młodym czarodzieju z Hogwartu podbiły czytelników na całym świecie. Ukazywały się przez dekadę, w latach 1997-2007, wydawcą była brytyjska oficyna Bloomsbury. Polskie wydania, w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, trafiały do księgarń od 2000 do 2008 r., nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Rowling, z wykształcenia filolog klasyczny, przed wymyśleniem historii o Potterze cierpiała na depresję (przyznawała się nawet do myśli samobójczych). Po latach pisarka wspominała, że na pomysł stworzenia pierwszej powieści wpadła pewnego dnia podczas kilkugodzinnej jazdy pociągiem - nim osiągnęła cel podróży, miała gotowe postaci i znaczną część treści książki.

Według późniejszych wyliczeń magazynu "Forbes", z 2008 roku, powieści o Potterze przynosiły autorce przez lata dochód w wysokości nawet 3 mln funtów tygodniowo, co uczyniło Rowling liderką wśród najbogatszych pisarzy świata.

W 2010 r. fanów serii o Potterze obiegła wiadomość, że pisarka nie wyklucza do końca stworzenia kolejnej książki na temat wychowanków Hogwartu. W rozmowie z Oprah Winfrey Rowling wyznała: "Mogłabym napisać ósmą, dziewiątą i dziesiątą. Nie mogę powiedzieć, że tego nie zrobię. Nie sądzę też, bym się na to zdecydowała, czuję bowiem, że skończyłam tę historię. Ale - nigdy nie wiesz, co może się stać".