Marlena Dietrich – błękitny anioł kina
1 "Błękitny anioł" stał się przełomowym dla kariery Dietrich. Po jego sukcesie aktorka wyjechała razem z von Sternbergiem do Stanów Zjednoczonych. Wspólnie nakręcili tam film "Maroko" (1930), produkcji amerykańskiej. Dietrich wystąpiła u boku Gary'ego Coopera. Za rolę w "Maroku" otrzymała nominację do Oscara. Był to początek jej kariery światowej
AP
2 Swoje dalsze losy Dietrich postanowiła związać z Ameryką (w 1937 r. otrzymała obywatelstwo amerykańskie), na co wpływ miało m.in. dojście Hitlera do władzy w Niemczech. "Urodziłam się Niemką i zawsze Niemką pozostanę. Musiałam jednak zmienić obywatelstwo, kiedy do władzy doszedł Hitler. Ameryka przyjęła mnie na swoje łono, gdy nie miałam już ojczyzny, która zasługiwałaby na to miano" – powiedziała później. Do jej najsłynniejszych kreacji, oprócz tych w "Błękitnym aniele" i "Maroku" należą role w filmach: "Szanghaj Ekspres" (1932), "Świadek oskarżenia" (1957), "Wyrok w Norymberdze" (1961)
AP
3 Podczas II wojny światowej Dietrich starała się wspierać żołnierzy amerykańskich, występując dla nich. Odważna, otwarcie sprzeciwiająca się Hitlerowi, została wówczas w rodzinnych Niemczech potępiona. Do czasów wojennych odnoszą się niezapomniane piosenki wykonywane przez Dietrich: "Lili Marleen" (pierwszą wykonawczynią tego utworu, w 1939 r., była Niemka Lale Andersen) i "Where Have All the Flowers Gone"
AP
4 Za swą działalność podczas wojny Marlena Dietrich otrzymała najwyższe odznaczenie cywilne w USA, Medal Wolności (1947). Francja odznaczyła ją z kolei Legią Honorową (1950)
AP
5 Kilkanaście ostatnich lat życia Marlena Dietrich, walcząc z chorobą, spędziła samotnie w apartamencie w Paryżu. Zmarła w Paryżu 6 maja 1992 roku, w wieku 90 lat. – Jesteś kobietą, która wychodząc z samochodu, czyni ulicy zaszczyt, stąpając po niej – napisał w liście do Dietrich Ernest Hemingway
AP