Złote Globy wręczono 11. stycznia w Los Angeles w Beverly Hilton o godzinie 20. tamtejszego czasu.

Obsypany statuetkami film "SLUMDOG. MILIONER Z ULICY", wyróżniono we wszystkich czterech kategoriach, w których był nominowany. Obraz, od debiutu na festiwalu w Toronto 2008, gdzie dostał nagrodę publiczności, triumfuje wszędzie, gdzie się pojawi. Wyróżniono go m.in. Złotą Żabą na Festialu Camerimage w Łodzi, uznano najlepszym niezależnym filmem brytyjskim. O czym opowiada? 18-letni Jamal, mieszkaniec Bombaju, bierze udział w indyjskiej wersji „Milionerów”. W trakcie nagrywania programu policja, podejrzliwa wobec tak dużej wiedzy chłopaka z nizin, aresztuje go pod zarzutem oszustwa. Podczas przesłuchania Jamal opowie historię swojego życia, indyjskich gangów i wielkiej miłości. Film Boyle’a, lata temu autora „Trainspotting”, igra z konwencją Bollywoodu. Zaczyna się obrazami tortur stosowanych przez władze indyjskie, a kończy charakterystycznym dla bollywoodzkiej konwencji finałowym tańcem. Reżyser w sekwencjach retrospektywnych podejmuje też – udaną – próbę dyskusji ze współczesną historią Indii. Co ciekawe, scenariusz został oparty na prawdziwej historii. W polskich kinach 27 lutego.

Drugi po "Slumdogu" obraz z największą liczbą Złotych Globów to "ZAPAŚNIK". Doceniony dwukrotnie: za najlepszą główną rolę męską (MICKEY ROURKE) oraz piosenkę ("The Wrestler" autorstwa i wykonania BRUCE'A SPRINGSTEENA). Ten zwycięzca zeszłorocznego festiwalu w Wenecji w reżyserii Darrena Aronofsky’ego był krytykowany głównie dlatego... że w rozdaniu nagród pomijano odtwórcę tytułowej roli. Cała siła tego filmu tkwi w poruszającej kreacji Mickeya Rourke’a – aktor postawił na jedną kartę – zagrał szczerze i zagrał - jak sam niedgyś przyznał - siebie. Ożywił film o dość przewidywalnej fabule i nadał losom jego bohatera dramatyczny i poruszający ton. Opowieść o Randym „Ramie” Robinsonie, mistrzu wrestlingu, który dwadzieścia lat po wielkiej karierze wciąż zabawia publiczność gromadzącą się w salach gimnastycznych szkół w New Jersey. Ledwo wiąże koniec z końcem, coraz trudniej utrzymać formę bez farmakologicznych wspomagaczy, ale publiczność nadal kocha jego występy. Z tego powodu Randy otrzymuje propozycję powtórzenia swojej słynnej walki sprzed 20 lat z Ayatollahem, która uczyniła z niego króla wrestlingu. Zanim do niej dojdzie, Randy dostaje ataku serca po wyjątkowo brutalnym pokazie. Nie ma we „Wrestlerze” heroizmu Rocky’ego ani powagi „Wściekłego byka”, jest za to prosta historia człowieka skazanego na porażkę. Są świetne dowcipne dialogi, jest znakomite aktorstwo. Prostota i nieunikniony brak happy endu powodują, że film Aronofsky’ego działa na publiczność. W polskich kinach od 1 maja.

Również dwa razy po odbiór Globa na scenę wychodziła KATE WINSLET. Uznano ją zarówno najlepszą pierwszoplanową aktorką ubiegłego roku (za występ w "DRODZE DO SZCZĘŚCIA"), jak również najlepszą aktorką drugiego planu (kreacja w "ZAKLINACZU SŁÓW"). W tym pierwszym obrazie z dwóch perspektyw oglądamy Amerykę lat 50. i instytucję małżeństwa. Ona (Winslet) – dojrzała i twardo stąpająca po ziemi, on (Leonardo DiCaprio) – wieczny chłopiec. Historia oparta o powieść Richarda Yatesa stawia pytanie: czy dwoje ludzi może wyrwać się z rutyny codzienności bez ryzykowania rozpadu związku? Winslet po raz kolejny potwierdza, że jest jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia, a od „Titanica” dzielą ją lata świetlne. Film trafi do polskich kinach już wkrótce – 30 stycznia. Druga statuetka dla Winslet, za udział w "Zaklinaczu słów", to nagroda za niezwykle trudną rolę aktorki. Klaus opowiada historię swojej inicjacji seksualnej, o tym, jak przypadkowo poznał Hannę (Kate Winslet), znacznie od niego starszą kobietę, która stopniowo stała się obiektem jego erotycznej obsesji. Kilka lat później Klaus i Hanna spotykają się znowu. Klaus jest studentem prawa, a Hannę oskarża się o udział w zbrodniach wojennych. W kinach od 13 marca.

Doceniono też HEATHA LEDGERA. W ekranizacji bat-opowieści według Nolana, gdzie punkt ciężkości przeniesiono z efektów specjalnych na wiarygodną psychologię, Ledger stworzył najbardziej demoniczną postać Jokera, jaką można sobie wyobrazić. Za tę kreację aktor pośmiertnie zgarnia wszelkie możliwe nagrody. Nie inaczej było podczas ceremonii rozdania Złotych Globów: w kategorii najlepszy aktor drugiego planu był bezkonkurencyjny. Czyżby to oznaczało, że komplet wyróżnień dopełni statuetka Oscara? Przekonać się o tym będzie można 22. lutego, podczas oscarowej nocy.

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zwyciężył izraelski "Walc z Baszirem" (reż. Arie Folman). Animacja, poruszająca historię izraelskich żołnierzach walczących podczas intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych, nie miała dotychczas szczęścia do nagród. W atmosferze skandalu został pominięty przez canneńskie jury, gdzie miał premierę. Niezwykły film z dystansem opowiada o wojnie Izraela z Libanem z lat 80. Animacja Izraelczyka przypominająca sfilmowane klatki z komiksu wizualnie jest wartością samą w sobie. A sposób ujęcia tematu – oniryczny, nawiązujący do surrealizmu, opowiadający o wojnie w sposób dokumentalny, a równocześnie nierealny – powinien być wzorem dla amerykańskich produkcyjniaków o Iraku. Do polskich kin trafi w kwietniu.

Wśród seriali najlepsze były wyprodukowany przez Toma Hanksa "John Adams" (4 statuetki) oraz komediowy "Rockefeller Plaza 30" (nagrody dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, drugoplanowego oraz dla najlepszego serialu komediowego).

Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, poza głównymi kategoriami, przyznało także nagrodę specjalną za całokształt twórczości im. Cecile"a B. DeMille'a. W tym roku otrzymał ją Steven Spielberg.

Największymi przegranymi uroczystości, od lat uważanej za przedbieg rozdania Oscarów (w tym roku 22. lutego), okazali się typowani na jej zwycięzców. Filmy "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Frost/Nixon" i "Wątpliwość", każdy z pięcioma nominacjami, opuściły imprezę bez żadnego wyróżnienia.

Oto pełna lista nagrodzonych.

Nagrody filmowe
 • FILM DRAMATYCZNY - "Slumdog. Milioner z ulicy"
 • AKTOR W DRAMACIE - Mickey Rourke ("Zapaśnik")
 • AKTORKA W DRAMACIE - Kate Winslet ("Droga do szczęścia")
 • KOMEDIA / MUSICAL - "Vicky Cristina Barcelona" (reż. Woody Allen)
 • AKTOR W MUSICALU LUB KOMEDII - Colin Farrell ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj")
 • REŻYSER - Danny Boyle ("Slumdog. Milioner z ulicy")
 • MUZYKA - A. R. Rahman ("Slumdog. Milioner z ulicy")
 • SCENARIUSZ - Simon Beaufoy ("Slumdog. Milioner z ulicy")
 • FILM NIEANGLOJĘZYCZNY - "Walc z Bashirem" (reż. Arie Folman) (Izrael)
 • AKTOR DRUGOPLANOWY - Heath Ledger ("Mroczny rycerz")
 • AKTORKA W MUSICALU / KOMEDII - Sally Hawkins ("Happy-Go-Lucky")
 • FILM ANIMOWANY - "WALL.E"
 • PIOSENKA - "The Wrestler", słowa i muzyka: Bruce Springsteen (z filmu "Zapaśnik")
 • AKTORKA DRUGOPLANOWA - Kate Winslet ("Zaklinacz słów")

Fragment tegorocznego triumfatora - "Slumdog. Milioner z ulicy":

p

Nagrody telewizyjne
 • NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY - "Mad Men"
 • AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM / MUSICALU - Tina Fey ("Rockefeller Plaza 30")
 • SERIAL KOMEDIOWY - "Rockefeller Plaza 30"
 • AKTOR W MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM - Paul Giamatti ("John Adams")
 • AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM - Alec Baldwin ("Rockefeller Plaza 30")
 • AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM - Laura Linney ("John Adams")
 • NAJLEPSZY MINISERIAL / FILM TELEWIZYJNY - "John Adams"
 • AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM - Anna Paquin ("True Blood")
 • AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM - Gabriel Byrne ("In Treatment")
 • AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU - Laura Dern ("Decydujący głos")
 • AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU - Tom Wilkinson ("John Adams")