Dotychczas Oscary zdobyło dziewięcioro Polaków:

1941 - Leopold Stokowski, "Fantazja", muzyka;
1953 - Bronisław Kaper, "Lili", muzyka;
1982 - Zbigniew Rybczyński, "Tango", film; krótkometrażowy
1993 - Janusz Kamiński, "Lista Schindlera", zdjęcia;
1993 - Allan Starski i Ewa Braun, "Lista Schindlera", scenografia i dekoracja wnętrz;
1998 - Janusz Kamiński, "Szeregowiec Ryan", zdjęcia;
1999 - Andrzej Wajda, Oscar za całokształt twórczości;
2003 - Roman Polański, "Pianista", reżyseria;
2005 - Jan Kaczmarek, "Marzyciel", muzyka

Polskie filmy siedmiokrotnie były nominowane do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Wśród nich trzy filmy Wajdy - w 1976 roku "Ziemia obiecana" (Oscara otrzymał "Dersu Uzała" Akiry Kurosawy), cztery lata później - "Panny z Wilka" (Oscar przypadł "Blaszanemu bębenkowi" Volkera Schloendorffa), kolejne dwa lata później - "Człowiek z żelaza" (nagrodę Akademii otrzymał "Mefisto" Istvana Szabo).

Szansę na Oscara miały także inne polskie produkcje. W 1964 roku "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przegrał z "Osiem i pół" Federica Felliniego, trzy lata później "Faraon" Jerzego Kawalerowicza - z filmem Claude`a Leloucha "Kobieta i mężczyzna". W 1975 roku nominowany był "Potop" Jerzego Hoffmana, ale statuetkę zdobył "Amarcord" Felliniego. Dwa lata później nominację zdobyły "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, Oscar przypadł jednak obrazowi "Czarne i białe w kolorze" Jean-Jacquesa Annauda.

Polski film triumfował jak dotąd w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. W 1983 roku statuetkę zdobyło "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, wyprodukowane w łódzkim Semaforze. Pod presją cenzury polska prasa zaledwie wspomniała o wielkim sukcesie polskiego filmu. Odbierając statuetkę, reżyser podziękował "Solidarności", czym naraził się PRL-owskiemu aparatowi państwowemu. W 2003 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany do Oscara nominowano Tomasza Bagińskiego - twórcę "Katedry".

Statuetki zdobywali także Polacy współpracujący ze Stevenem Spielbergiem - Ewa Braun i Allan Starski za scenografię (1994, "Lista Schindlera"), oraz dwukrotnie Janusz Kamiński za zdjęcia ("Szeregowiec Ryan" i "Lista Schindlera").

W 2002 roku szanse na Oscara miał polski fabularny film krótkometrażowy "Męska sprawa", nominacje otrzymali reżyser Sławomir Fabicki i operator Bogumił Godfrejow. Nominowany był także operator Sławomir Idziak, autor zdjęć do "Helikoptera w ogniu" Ridleya Scotta.

W 2003 roku Oscara dla najlepszego filmu dostał "Pianista" Romana Polańskiego. Nominowani byli także Paweł Edelman, autor zdjęć do tego obrazu i Anna Sheppard, twórczyni kostiumów.